O tym jak przebiegało badanie i o pierwszych uzyskanych danych poinformowało Pomorskie Biuro Planowania Przestrzennego na konferencji prasowej 24 kwietnia 2025 r.

Pomorskie Badanie Ruchu

Zacznijmy od przypomnienia i wyjaśnienia o co chodzi w Pomorskim Badaniu Ruchu. Jego celem jest zebranie dużej ilości danych, które dotyczą mobilności mieszkańców Pomorza.

– To były bardzo ważne badania, bo pozwolą nam szeroko spojrzeć na mobilność Pomorzan. A przecież mobilność to klucz do zwiększania konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju wsi, miast i całego regionu – mówił Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Bez danych i prognoz trudno o trafne wnioski do planów, a bez tego z kolei trudno jest zaprojektować wysokiej jakości system transportowy. Dzięki uzyskanym danym samorząd województwa dostanie bardzo istotne narzędzie do podejmowania strategicznych decyzji.

– Można powiedzieć w skrócie, że robimy te badania, aby lepiej wydawać publiczne pieniądze na inwestycje w transport. To będzie jedno z naszych najważniejszych narzędzi – dodał wicemarszałek.

Wielomiesięczna praca ankieterów i specjalistów z PBPR pozwoli zbudować Pomorski Model Ruchu, czyli model w którym zawarte będą dane dotyczące indywidualnego ruchu drogowego, ruchu kolejowego, autobusowego a nawet ruchu ciężarowego.

Wielkie liczenie i pytanie

Badania były prowadzone na terenie całego województwa pomorskiego w typowy dzień roboczy (z reguły jest to wtorek, środa lub czwartek), w sezonie letnim oraz w jesienno-wiosennym.

– Ankieterzy odwiedzili ponad 8 tys. gospodarstw i przepytali prawie 21 tys. osób. Zapytaliśmy również około 3,5 tys. turystów wypoczywających nad morzem – podkreślała Aneta Kostelecka z konsorcjum PBS, Lider i ViA Vistula, które badanie wykonywało.

Pomiary drogowe w sezonie jesienno-wiosennym odbyły się w 369 punktach na drogach krajowych i wojewódzkich. Z kolei badanie liczby pasażerów odbyło się w 2881 punktach na sieci autobusowej oraz na 22 przystankach kolejowych. Skontrolowano ponad 2500 kursów. W sezonie letnim badanie prowadzone było w północnych regionach województwa.

Tak podróżujemy

Z badań PBR wynika, że tylko 28 proc. gospodarstw domowych nie posiada samochodu. I to własne „cztery kółka” są najczęściej wybierane jako środek podróży. Z ponad 4 mln codziennych podróży 52 proc. odbywa się właśnie autem.

– Ale około 30 proc. to podróże piesze – informowała.

Co ciekawe, prawie 65 proc. podróży odbywa się w granicach jednej miejscowości. Średni czas podróży to 22 minuty. A gdzie jeździ najwięcej samochodów? W trakcie dobowego pomiaru natężenia ruchu drogowego w całym województwie zaobserwowano łącznie 3,4 mln pojazdów. Z tego 79 proc. tych pojazdów stanowiły samochody osobowe, a około 17 proc. samochody ciężarowe. Najwyższe natężenie ruchu odnotowane zostało na Obwodnicy Trójmiasta. Średnio w dobie przejechało tamtędy ponad 40 tys. pojazdów. A jak wyglądają dane dotyczące kolei?

– Największą wymianę pasażerską w pociągach zaobserwowano na stacjach w obrębie Trójmiasta. Na stacji Gdańsk Wrzeszcz (32 000 pasażerów w dobie), Gdynia Główna (28900 pasażerów w dobie) – omawiała Kostelecka.

Mówiąc o kolei warto zwrócić uwagę na linię Reda-Hel. Tam obserwowane są największe zmiany liczby pasażerów zależnie od pory roku. Na przykład we Władysławowie, w typowym dniu roboczym wsiada i wysiada niecały tysiąc podróżnych, podczas gdy w piątek w okresie wakacyjnym na stacji odnotować można nawet 11 tysięcy osób. Podobne różnice widać choćby na stacjach Hel czy Jastarnia.

Co wiemy o turystach?

Badanie obejmowało także turystów wypoczywających na naszym wybrzeżu. Najwięcej gości, to turyści z Pomorza (23 proc.) oraz z województwa mazowieckiego (20 proc.). Najczęściej wypoczynek turystów spoza Pomorza trwa od tygodnia do dwóch. Pomorzanie nad morze przyjeżdżają na jeden dzień. Niestety najczęściej na wypoczynek docieramy własnymi samochodami. Zadeklarowało tak ponad 78 proc. ankietowanych. Tylko niecałe 19 proc. korzysta z transportu zbiorowego. Wpływa to na natężenie ruchu na nadmorskich drogach. Przykładowo punkt kontrolny we Władysławowie odnotował niecałe 3,3 tys. samochodów w dzień roboczy i aż 14 tys. w piątek w sezonie letnim.

Liczba danych jest ogromna i nie sposób jest ją przedstawić w krótkim podsumowaniu. Szczegóły raport z badań będzie dostępny na stronie Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.