Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Termomodernizacja
Ponad 33 mln zł dla szpitali i pogotowia ratunkowego. Wielka termomodernizacja na Pomorzu trwa

Ponad 33 mln zł dla szpitali i pogotowia ratunkowego. Wielka termomodernizacja na Pomorzu trwa

Przedstawiciele instytucji, w których zostanie wykonana termomodernizacja budynków

Najpierw były szkoły. Potem instytucje kultury. Teraz czas na szpitale. Kilkadziesiąt budynków zyska szczelne okna i drzwi, ocieplone ściany oraz nowe instalacje. Będzie zamontowane ekologiczne i czyste ogrzewanie. Wszystko dzięki unijnemu dofinansowaniu.

 

Umowy na dofinansowanie termomodernizacji budynków służby zdrowia podpisali 11 czerwca 2019 r. marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz przedstawiciele szpitali.

 

Trzeci etap

W trzecim etapie pomorskiej termomodernizacji prace będą prowadzone w obiektach służby zdrowia. – Obejmie ona między innymi stacje pogotowia ratunkowego w Gdańsku i Słupsku, budynki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku, Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. St. Kryzana w Starogardzie Gdańskim i Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Łącznie prace będą wykonane w 24 budynkach – dodał. Całkowita wartość projektu to ponad 33 mln zł, z czego 24 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Jak zmienią się szpitale?

Termomodernizacja budynków obejmuje między innymi wykonanie dociepleń ścian, wymianę okien na nowe, bardziej szczelne. Montowane są również ekologiczne instalacje grzewcze. Tak będzie między innymi w stacjach pogotowia ratunkowego w Gdańsku i Słupsku. Z kolei w Ustce, w filii słupskiego szpitala specjalistycznego, docieplone zostaną ściany i dach budynków kuchni i oddziału patomorfologii. Duże zmiany czekają też budynki kotłowni, kuchni i oddziału patomorfologii w Szpitalu Specjalistycznym im F. Ceynowy w Wejherowie. – Ściany zostaną docieplone od zewnątrz, wstawiona będzie nowa stolarka okienna i zamontowane będą panele fotowoltaiczne. Zainstalowany zostanie również system monitorowania zużycia energii – mówił marszałek Struk. Panele fotowoltaiczne będą montowane na budynkach Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie i Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku.

 

Będzie taniej i bardziej eko

Dzięki tym inwestycjom zmniejszą się koszty utrzymania budynków. – Jak przewidujemy, po zakończeniu wszystkich prac zużycie energii będzie mniejsze o 5 237 123,78 kilowatogodzin rocznie  – podkreślił marszałek. Ale termomodernizacja to też zmniejszenie uciążliwości dla środowiska. – Zastosowanie odnawialnych źródeł energii pozwala  na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Łącznie będzie to o ponad tysiąc ton równoważnika dwutlenku węgla rocznie – dodał marszałek.

 

Wielka termomodernizacja Pomorza

Rozpoczynająca się termomodernizacja obiektów służby zdrowia to trzeci etap wielkiego projektu. W pierwszym etapie prace prowadzone były w budynkach Zarządu Dróg Wojewódzkich, szkołach policealnych i Zarządu Pomorskich Parków Krajobrazowych. Łącznie to było 21 budynków. Prace kosztowały ponad 15 mln zł, w tym prawie 12 mln zł pochodziło z unijnego dofinansowania. W drugim etapie prace prowadzone były w obiektach kultury. Za około 6 mln zł zmodernizowano między innymi budynki Polskiej Filharmonii Bałtyckiej czy Teatru Muzycznego w Gdyni. 

 

Fot. Aleksander Olszak

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.