Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/05/IMG_4725-copy-scaled.jpg Ponad 270 nowych miejsc dla maluchów w przedszkolach. Gdzie powstaną?

Ponad 270 nowych miejsc dla maluchów w przedszkolach. Gdzie powstaną?

Fot. jacek Sowa/UMWP
14.05.2024
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
14.05.2024

W kilkunastu pomorskich gminach powstaną nowe miejsca w przedszkolach. Będą też dodatkowe zajęcia edukacyjne a oprócz tego dwustu wychowawców skorzysta ze specjalistycznych szkoleń zawodowych. Będzie to możliwe dzięki ponad 20 mln zł. ze środków Unii Europejskiej.

Umowy na dofinansowanie projektów związanych z edukacją przedszkolną zostały podpisane 14 maja 2024 r.

Edukacja przedszkolna

Rozwój edukacji przedszkolnej to jeden z najważniejszych projektów, jakie wspiera samorząd województwa pomorskiego. Dzięki temu powstają nowe miejsca wychowania przedszkolnego, rozwijana jest oferta edukacyjna, a wychowawcy w przedszkolach, uczestnicząc w kursach i szkoleniach mają możliwość rozwoju zawodowego. Warto dodać, że obecny konkurs projektów, rozstrzygnięty jesienią 2023 r. cieszył się wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Złożonych zostało 158 wniosków, a dofinansowanie otrzymało 58 najlepszych.

12 umów

Dzięki umowom podpisanym 14 maja 2024 r. prawie 3 tys. najmłodszych Pomorzan będzie miało zapewnione dodatkowe zajęcia edukacyjne w przedszkolach. Projekty realizowane będą w gminach: Lipusz, Tuchomie, Szemud, Kościerzyna, Człuchów, Brusy, Czarna Dąbrówka, Krokowa, Łęczyce, Nowa Wieś Lęborska, Chmielno i Linia. Co istotne wsparcie skierowane będzie również do 200 wychowawców. Najważniejszym jednak celem projektów jest utworzenie ponad 271 nowych miejsc wychowania przedszkolnego. Wartość dofinansowania zależy od konkretnego projektu gminy i wynosi od ok. pół mln zł. do nawet 4,5 mln zł. Co będzie realizowane w gminach?

Dla najmłodszych

W projektach przewidziana jest bardzo szeroka oferta zajęć dodatkowych. Np. w gminie Lipusz przedszkolaki będą mogły skorzystać z socjoterapii czy zajęć korekcyjnych oraz alpakoterapi. Z kolei w gminie Krokowa przewidziane są zajęcia rozwijające zdolności matematyczne i cyfrowe. Co istotne, w projektach przewidziane są liczne zajęcia skierowane do przedszkolaków ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Chodzi tu np. o wsparcie dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym, autyzmem (tak będzie w gminie Chmielno), czy też wsparcie dla uczniów z autyzmem w tym z zespołem Aspergera (projekt w gminie Linia).

Oraz dla wychowawców

Najlepsza nawet oferta dla najmłodszych nie była by pełna, gdyby nie wsparcie dla wychowawców. Dla dwustu pracowników przedszkoli przewidziana jest szeroka oferta doskonalenia zawodowego. Szkolenia będą dotyczyły min  integracji sensorycznej czy pracy z grupą zróżnicowaną kulturowo.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.