W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbyła się uroczysta Gala Finałowa konkursu Razem do zawodu – wyjątkowego wydarzenia promującego kreatywność, umiejętności zawodowe i współpracę wśród uczniów szkół branżowych i techników z całego regionu.
Konkurs jest częścią projektu Regionalne wsparcie rozwoju szkolnictwa zawodowego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszy Europejskich dla Pomorza 2021-2027. Co roku wydarzenie przyciąga uwagę młodych ludzi gotowych zaprezentować swoje pomysły, umiejętności praktyczne i wiedzę zdobytą podczas nauki w szkole. Gala odbyła się 23 kwietnia 2025 roku.
Razem do zawodu
Uczniowie, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji konkursu, pracowali w zespołach projektowych liczących od 3 do 5 osób. Zadaniem uczestników było opracowanie i realizacja projektu edukacyjnego, który łączy teorię z praktyką w wybranej branży:
- Nowoczesne technologie w produkcji i usługach
- Transport, logistyka i magazynowanie
- Zdrowie i srebrna gospodarka
- Energetyka
- Gospodarka morska
- Hotelarstwo, gastronomia i turystyka
Jury oceniało m.in. innowacyjność, jakość wykonania, zgodność z profilem zawodowym oraz potencjał wdrożeniowy przedstawionych pomysłów.
– Ten konkurs to doskonała okazja dla uczniów, by połączyć naukę z realnymi wyzwaniami, z jakimi mogą się spotkać w przyszłej pracy zawodowej – podkreślał Adam Krawiec dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Gala i laureaci
Podczas uroczystej gali ogłoszono zwycięzców oraz wręczono nagrody dla zespołów, które wyróżniły się szczególną pomysłowością i profesjonalnym podejściem. Jak podkreślała Agnieszka Baranowska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego, formuła konkursu sprzyja nie tylko kształtowaniu umiejętności pracy zespołowej, ale też łączeniu nabytej w czasie szkolnej nauki wiedzy z umiejętnościami praktycznymi.
– Tym konkursem chcieliśmy Was zainspirować do wspólnego przygotowania projektu związanego z branżą, z którą w przyszłości być może zwiążecie swoją ścieżkę zawodową – mówiła Agnieszka Baranowska.
Gala Razem do zawodu to nie tylko podsumowanie ciężkiej pracy uczestników, ale również święto młodych talentów. W tym roku laureatami konkursu zostali:
Branża: Nowoczesne technologie w produkcji i usługach
Miejsce I zespół: Bartosz Kobiela, Danylo Holovanov, Dominik Garzombke, Maciej Pałkiewicz, Wiktoria Gwiazdowska z Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Wejherowie, z projektem Interaktywny Programowany Zegar (ścienny + wolnostojący).
Miejsce II zespół: Aleksander Damaszke, Aleksandra Zimny, Kacper Waliszewski z Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku, z projektem Wykorzystanie druku 3D w kontstrukcji urządzenia do nauki czytania dla osób niedowidzących.
Miejsce III zespół: Jakub Gaweł, Aleks Hulecki, Krystian Andrik, Gracjan Jopek z Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku, z projektem Twardy Olo.
Branża: Transport, logistyka i magazynowanie
Miejsce I zespół: Jakub Mazur, Maciej Anaszewski, Agata Jaromij z Zespołu Szkół Elektryk w Słupsku, z projektem Rower hybrydowy.
Miejsce II zespół: Grzegorz Kownatke, Konrad Rosin, Irena Ruta, Kacper Kryża, Eryk Ruta z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku, z projektem Optymalizacja przestrzeni magazynowej z zastosowaniem regałów dynamicznych oraz elementów automatyzacji.
Miejsce III zespół Dawid Klepacki, Jakub Jamrozik, Mateusz Mirchel z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Gdyni, z projektem Badania wpływu stanu technicznego nadwozi samochodowych na bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Branża: Zdrowie i srebrna gospodarka
Miejsce I zespół: Stefan Lewandowski, Aleksander Juszkowski, Michał Mazgoła, Stanisław Rudziński z Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku, z projektem EGZOSZKIELET.
Miejsce II zespół: Natalia Richert, Julia Rejter, Kinga Kozłowska, Amelia Narloch, Łukasz Gołąbek z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach, z projektem Uwięzieni na szydełku.
Miejsce III zespół: Szymon Sałapat, Jędrzej Strzelczyk, Michał Chomicz z Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku, z projektem Inteligentne buty dla niewidomych.
Branża: Energetyka
Miejsce I zespół: Milena Damps, Kacper Sikora, Piotr Cybula, Emanuel Młyński, Maciej Dawidowski z Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach, z projektem EKOKAP.
Miejsce II zespół: Jacek Kunda, Nikita Shchitka, Igor Młotkowski z Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku, z projektem Regulacja napięcia sieci zasilającej odbiorcy indywidualnego.
Miejsce III zespół: Aleksander Dobaczewski, Jeremi Ławski, Bartosz Przeździecki z Zespołu Szkół Elektryk w Słupsku, z projektem Układ kompensacji napięcia z zastosowaniem w instalacjach prosumenckich PV.
Nagroda specjalna ufundowana od firmy ELMARK za wyjątkową kreatywność i innowacyjność: zespół: Jakub Przybysz, Wiktor Kapusta, Piotr Latoszek z Technikum nr 3 w Malborku, z projektem Wieża kominowa.
Branża: Gospodarka morska
Miejsce I zespół: Brajan Czesławski, Adam Siembrzuch, Adam Dziwisz z Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku, z projektem I to jest fakt.
Miejsce II zespół: Zofia Czoska-Terman, Robert Downar – Zapolski, Oliwier Klasicki, Zuzanna Klein, Fabian Potrykus z Powiatowego Centrum Edukacyjne w Lęborku, z projektem Systemy rozpoznawania oraz zabezpieczenia kontenerów w transporcie morskim.
Miejsce III zespół: Michał Hajdukiewicz, Daniel Kaszubowski, Natan Dużyński z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Gdyni, z projektem Gospodarka odpadami znajdującymi się na wodach wewnętrznych nowoczesnych portów.
Branża: Hotelarstwo, gastronomia i turystyka
Miejsce I zespół: Aleksandra Okrój, Anna Żywicka, Oskar Rosławski, Adrian Kukowski, Weronika Biesik z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Kościerzynie, z projektem Szlak Stolemów QoscieRskich.
Miejsce II zespół: Katarzyna Nieborek, Katarzyna Cichocka, Julia Szymczak, Martyna Białek, Daria Baziak z Zespołu Szkół Elektryk w Słupsku, z projektem Słyszę, widzę i czuję, wyzwanie podejmuję!
Miejsce III zespół: Jakub Leśniewski, Martyna Paulus, Martyna Kupidura, Alan Gładyś, Martyna Hedeszyńska z Zespołu Szkół Elektryk w Słupsku, z projektem Mała Atlantyda – Sztormowy szlak.
oraz zespół: Anna Szomburg, Aleksandra Neumann, Zuzanna Zinkiel, Agata Trzebiatowska z Powiatowego Zespołu Szkół w Kłaninie, z projektem Szlakiem zapomnianych i niedocenionych zwodów północnych Kaszub.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. Konkurs zorganizowała Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza na zlecenie województwa pomorskiego w ramach przedsięwzięcia strategicznego Kształtowanie sieci szkół zawodowych na Pomorzu – etap II. W wydarzeniu udział wzięli nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale również przedsiębiorcy, przedstawiciele władz samorządowych, uczelni wyższych oraz instytucji wspierających rozwój edukacji zawodowej.
- Fot. Łukasz Tokarczyk/UMWP