Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/11/399537652_648628700759003_7839744399965873454_n.jpg Pompy infuzyjne dla chorych na raka trafiły do gdyńskiego szpitala. To dar Fundacji im. św. Patryka

Pompy infuzyjne dla chorych na raka trafiły do gdyńskiego szpitala. To dar Fundacji im. św. Patryka

Fot. źródło: Facebook/Szpitale Pomorskie
07.11.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
07.11.2023

Do Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni przekazano dziewięć nowych pomp infuzyjnych. Są przeznaczone do podawania chemioterapii pacjentom Oddziału onkologii klinicznej. Niestety liczba hospitalizowanych potrzebujących tych urządzeń stale rośnie.

Przekazanie sprzętu w obecności przedstawiciela fundacji oraz zarządu Szpitali Pomorskich odbyło się 7 listopada 2023 r. Pompy sfinansowała Fundacja im. św. Patryka, która na co dzień wspiera charytatywnie szereg oddziałów szpitalnych w Polsce.

Do czego służy?

Pompa infuzyjna służy do ciągłego lub cyklicznego, precyzyjnego podawania leku pacjentowi. Chodzi o to, aby do żyły pacjenta trafił preparat w odmierzonych, bezpiecznych i regularnych dawkach zachowując stały, określony odstęp czasowy. Zastosowanie tego typu sprzętu jest korzystniejsze niż doustne leczenie, bo zapewnia mniejszą liczbę skutków ubocznych np. przy wykonywaniu codziennych czynności. W ten sposób mogą być podawane leki takie jak: chemioterapeutyki, przeciwbólowe antybiotyki i insulina, a nawet preparaty stosowane w żywieniu.

Rośnie liczba ciężko chorych

Jak informuje rzeczniczka Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz: „w ostatnim półroczu wzrosła liczba pacjentów onkologicznych, również tych hospitalizowanych”. W związku z wzrosła też liczba leków podawanych przez pompy. Szpital co roku przyjmuje około 6000 pacjentów i liczba ta regularnie rośnie. Aby utrzymać najwyższe standardy terapii, konieczna jest odpowiednia baza sprzętowa, tak więc im więcej leczonych pacjentów, tym więcej pomp koniecznych jest do aplikacji leków.

– Oddział specjalizuje się w diagnozowaniu oraz kompleksowym leczeniu nowotworów litych chemioterapią i immunoterapią oraz leczeniem ciężkich powikłań terapii onkologicznych. Jest jedynym tego rodzaju oddziałem w województwie pomorskim – wyjaśnia Pisarewicz.

Na Oddział onkologii klinicznej, na którym przebywają chorzy na raka, trafiło dziewięć pomp infuzyjnych przekazanych przez Irlandczyków. Przypomnijmy, że w 2019 r. ta fundacja przekazała na ten sam oddział kilkanaście nowych łóżek, które dostosowują się do pozycji, jakiej potrzebuje pacjent.

– Łóżka do dziś są wykorzystywane na oddziale – podkreśla Małgorzata Pisarewicz.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.