Do Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni przekazano dziewięć nowych pomp infuzyjnych. Są przeznaczone do podawania chemioterapii pacjentom Oddziału onkologii klinicznej. Niestety liczba hospitalizowanych potrzebujących tych urządzeń stale rośnie.
Przekazanie sprzętu w obecności przedstawiciela fundacji oraz zarządu Szpitali Pomorskich odbyło się 7 listopada 2023 r. Pompy sfinansowała Fundacja im. św. Patryka, która na co dzień wspiera charytatywnie szereg oddziałów szpitalnych w Polsce.
Do czego służy?
Pompa infuzyjna służy do ciągłego lub cyklicznego, precyzyjnego podawania leku pacjentowi. Chodzi o to, aby do żyły pacjenta trafił preparat w odmierzonych, bezpiecznych i regularnych dawkach zachowując stały, określony odstęp czasowy. Zastosowanie tego typu sprzętu jest korzystniejsze niż doustne leczenie, bo zapewnia mniejszą liczbę skutków ubocznych np. przy wykonywaniu codziennych czynności. W ten sposób mogą być podawane leki takie jak: chemioterapeutyki, przeciwbólowe antybiotyki i insulina, a nawet preparaty stosowane w żywieniu.
Rośnie liczba ciężko chorych
Jak informuje rzeczniczka Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz: „w ostatnim półroczu wzrosła liczba pacjentów onkologicznych, również tych hospitalizowanych”. W związku z wzrosła też liczba leków podawanych przez pompy. Szpital co roku przyjmuje około 6000 pacjentów i liczba ta regularnie rośnie. Aby utrzymać najwyższe standardy terapii, konieczna jest odpowiednia baza sprzętowa, tak więc im więcej leczonych pacjentów, tym więcej pomp koniecznych jest do aplikacji leków.
– Oddział specjalizuje się w diagnozowaniu oraz kompleksowym leczeniu nowotworów litych chemioterapią i immunoterapią oraz leczeniem ciężkich powikłań terapii onkologicznych. Jest jedynym tego rodzaju oddziałem w województwie pomorskim – wyjaśnia Pisarewicz.
Na Oddział onkologii klinicznej, na którym przebywają chorzy na raka, trafiło dziewięć pomp infuzyjnych przekazanych przez Irlandczyków. Przypomnijmy, że w 2019 r. ta fundacja przekazała na ten sam oddział kilkanaście nowych łóżek, które dostosowują się do pozycji, jakiej potrzebuje pacjent.
– Łóżka do dziś są wykorzystywane na oddziale – podkreśla Małgorzata Pisarewicz.