Inwestycje w morską energetykę wiatrową. Współpraca w dziedzinie jądrowej. Współdziałanie w dziedzinie high-tech i ultranowoczesnym przemyśle. To wszystko będziemy robić razem z jednym ze światowych liderów - Tajwanem. Zawarte zostało specjalne porozumienie które będzie podstawą dalszego rozwoju wzajemnych kontaktów.
List intencyjny zawarty przez Agencję Rozwoju Pomorza (ARP) i Tajwańsko-Polską Izbą Gospodarczą (TAIPO) został podpisany przez prezesów Sławomira Kosakowskiego i Piotra Ciechowicza oraz Chao Chung-Chieh 11 lipca 2025 r. W uroczystości uczestniczył także marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Pomorze i Tajwan
Współpraca Pomorza i Tajwanu może przynieść wiele korzyści obydwu stronom. Tajwan to jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie gospodarek świata. Azjatycki kraj to potęga w produkcji procesorów, przewodników i innych elektronicznych urządzeń, niezbędnych we współczesnym przemyśle. Z kolei Pomorze to region z wieloma międzynarodowymi inwestycjami, z nowoczesną infrastrukturą transportową, ale także z dynamicznym ekosystemem innowacji.
– Na Pomorzu działają już liczne firmy, inwestujące w półprzewodniki. Ten sektor został wybrany jako obszar wysokich szans w ramach badania, które dla nas przygotował Bank Światowy. Warto także zaznaczyć, ze w ostatnim czasie jedyne inwestycje w obszarze półprzewodników w Polsce to te, które były na Pomorzu – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Pomorskie to również rozwinięta baza edukacyjna, nowoczesna infrastruktura i bardzo dobre połączenia komunikacyjne – dodał.
Słowem to bardzo atrakcyjne miejsce dla tajwańskich przedsiębiorstw high-tech, które chcą rozwijać działalność w Unii Europejskiej.
ARP razem z TAIPO
Podpisany 11 lipca 2025 r. list intencyjny mówi o współpracy Agencji Rozwoju Pomorza i Tajwańsko-Polskiej Izby Gospodarczej w trzech najważniejszych obszarach. To promocja Pomorza wśród tajwańskich firm, pomoc w ocenie potencjalnych lokalizacji inwestycji oraz opracowanie modeli biznesowych i finansowych dla zlokalizowania w regionie parku technologicznego.
– Podczas naszej wizyty na Pomorzu wiele widzieliśmy. Doceniamy wasz dynamiczny rozwój Mam nadzieję, że ten region będzie dobrym miejscem dla tajwańskich inwestycje – przekonywał Chao Chung-Chieh, prezes TAIPO.
Dla firm z obu stron organizowane będą np. misje biznesowe czy spotkania informacyjne. Zawarte porozumienie zakłada również koordynację działań władz lokalnych i strony biznesowej.
Półprzewodniki z Pomorza
Nowoczesny przemysł nie może istnieć bez półprzewodników. Niezależnie czy mówimy o domowym tosterze, nowym smartfonie czy urządzeniu do badania kosmosu. Wszędzie tam niezbędne są półprzewodniki. Pamiętamy sytuację z 2021 r. kiedy zablokowany był Kanał Sueski.
– Wtedy cała Europa zmagała się z brakiem tych elementów. Bank Światowy badając naszą konkurencyjność wskazał na sektor półprzewodników, a my na podstawie tego badania oparliśmy naszą strategię przyciągania inwestycji – podkreślał marszałek Struk.
Pomorze jest najaktywniejszym w Polsce promotorem tego sektora.
– Warto powiedzieć, że nasza agencja Invest in Pomerania jest członkiem stowarzyszenia SEMI, i dzięki naszej aktywności to właśnie na Pomorzu odbyła się konferencja ISS 2025, największe wydarzenie związane z półprzewodnikami – zaznaczał Sławomir Kosakowski, prezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza.
Z firm inwestujących w przyszłościowy obszar należy wymienić choćby SK Hynix, Open Chip czy SII. W gminie Pruszcz Gdański powstanie park przemysłowy, który będzie miejscem dedykowanym właśnie dla firm z obszaru high-tech. To doskonale skomunikowany teren o powierzchni ponad 500 hektarów. To jedna z dwóch najlepszych ofert inwestycyjnych pod projekty strategiczne, jakie dostępne są obecnie w Polsce.