Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/07/skiff2022.jpg Pomorzanka wicemistrzynią świata w kategorii kobiet do lat 14. Kim jest Julianna Ponto?

Pomorzanka wicemistrzynią świata w kategorii kobiet do lat 14. Kim jest Julianna Ponto?

Julianna Ponto. Fot.
28.07.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
28.07.2022

Ma dopiero 14 lat, a na koncie już kilka nagród. Ostatnio na Mistrzostwach Świata O’Pen Skiff World Championship 2022 zdobyła wicemistrzostwo świata. Młoda żeglarka trenuje w KS AZS AWFiS Gdańsk.

Julianna Ponto jest też stypendystką marszałka województwa pomorskiego.

Żeglarka na medal

Julianna Ponto mimo młodego wieku zdobyła wile nagród. Podczas Mistrzostw Świata O’Pen Skiff World Championship 2022 została wicemistrzynią świata w kategorii kobiet do 14 lat. Zawody odbyły się w Carcans-Maubuisson we Francji w dniach 18-23 lipca 2022 r. Uczestniczyło w nich ponad 200 zawodników z całego świata. W tych mistrzostwach polska reprezentacja uzyskała cztery. W kategorii U15 Piotr Trella (MKŻ Arka Gdynia) był bezkonkurencyjny. Gdynianin prowadził od początku do samego końca, a finalnie wygrał z 46 punktową przewagą. Natomiast trzecia w kategorii kobiet do 14 lat była Aniela Frąckowiak (MKŻ Arka Gdynia). W kategorii U17 z brązowym medalem wrócił do Polski Piotr Kuźniarski (Horn Kraków).

– Polscy zawodnicy systematycznie podwyższają swoje umiejętność żeglarskie w klasie O’pen Skiff. Coraz więcej zawodników jest na wyższych miejscach. Dobrze to prognozuje na przyszłe i lata i spodziewamy się rozwoju klasy – mówi prezes Stowarzyszenia Klasy O’pen Skiff Józefa Ogrodnik.

Kim jest medalistka?

Julianna Ponto jest wychowanką nieżyjącego już trenera Andrzeja Lutomskiego. Młoda żeglarka obecnie trenuje w KS AZS AWFiS Gdańsk. Jest m.in. brązową medalistką mistrzostw Polski (pierwsza wśród dziewcząt) w żeglarstwie w klasie Open Skiff. Zdobyła także złoty medal w mistrzostwach Pomorza oraz zajęła 14. pozycję wśród dziewcząt w mistrzostwach świata w grupie do lat 17 (w wieku lat 13). W 2021 r. stawała na podium w regatach ogólnopolskich aż 11 razy. W 2022 r. zdobyła pierwszą lokatę wśród dziewcząt w pucharze burmistrza Pucka 2022 i w ten sposób zapewniła sobie udział w mistrzostwach Polski w sprincie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.