Z okazji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego Urząd Statystyczny w Gdańsku opublikował infografikę. Wynika z niej, że Pomorzanie za pomocą Internetu załatwiają m.in.: sprawy urzędowe, robią zakupy i sprawdzają pocztę.
Dane dotyczą 2021 r.
Na Pomorzu lepiej niż w Polsce
W Polsce 92,4 proc. gospodarstw domowych ma dostęp do Internetu. Niewiele gorzej jest na Pomorzu (92,1 proc.). W przypadku szerokopasmowego Internetu Polacy i Pomorzanie są na tym samym poziomie (prawie 92 proc.). Natomiast regularnie tzn. przynajmniej raz w tygodniu korzysta z niego prawie 89 proc. mieszkańców naszego regionu, czyli o 5 proc. więcej niż Polski. Jeśli chodzi o tych, którzy nigdy nie używali Internetu, to jest to 8 proc. Pomorzan i 11 proc. Polaków. Coraz więcej z nas posługuje się też Internetem, aby załatwić urzędowe sprawy. Kontakty z administracją publiczną w tym zakresie deklaruje prawie 55 proc. Pomorzan i o 7,5 proc. mniej Polaków.
Do czego służy Internet?
Na pewno do korzystania z poczty. Najwięcej internautów pisze i czyta e-maile (ponad 81 proc. Pomorzan i 80 proc. Polaków). Co ciekawe, więcej Polaków (ponad 81 proc.) niż mieszkańców województwa pomorskiego (prawie 78 proc.) korzysta z prasy on-line. Wyszukiwanie informacji o towarach i usługach deklaruje również więcej mieszkańców naszego kraju (prawie 77 proc.) niż regionu (65,1 proc.). Najmniej z nas ściąga gry lub w nie gra. To zaledwie 12 proc. Pomorzan i 17,5 proc. Polaków. Polacy najchętniej kopiują przez Internet pliki, edytują testy i tworzą prezentacje. Natomiast najrzadziej korzystają z arkuszy kalkulacyjnych i edytują zdjęcia czy filmy.
Co kupujemy w sieci?
Najczęściej w sieci kupujemy odzież i obuwie (Pomorzanie 36 proc., Polacy 34 proc.), kosmetyki (Pomorzanie 18 proc., Polacy prawie 16 proc.) oraz leki (Pomorzanie 10 proc., Polacy prawie 7 proc.). Najrzadziej zaś żywność (Pomorzanie ponad 6 proc., Polacy prawie 5 proc.), sprzęt AGD i RTV (Pomorzanie prawie 8 proc., Polacy ponad 7 proc.) oraz środki czyszczące i artykuły higieniczne (Pomorzanie prawie 8 proc., Polacy 6,5 proc.). Przedstawione dane dotyczące zakupów były zbierane od osób od 16. do 74. roku życia.
Historia święta
Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego obchodzony jest 17 maja. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 27 marca 2006 r. Dzień ten znany był wcześniej jako Światowy Dzień Telekomunikacji i upamiętniał powstanie Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. W 2006 r. podczas konferencji w Antalya pełnomocnicy ITU postanowili połączyć oba wydarzenia w Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. Z tej okazji na świecie organizowane są wydarzenia poświęcone m.in. nowym technologiom, roli informatyki w rozwoju społecznym i gospodarczym. To też okazja do omówienia zagrożeń, jakie powoduje korzystanie z Internetu.