Walentynki, czyli święto zakochanych, obchodzimy 14 lutego. Z tej okazji Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane, z których wynika, że w województwie pomorskim w 2021 r. zawarto ponad 11 tys. małżeństw. To więcej niż rok wcześniej. Panny młode są przeważnie kilka lat młodsze od wybranków. Co jeszcze wiemy o zakochanych?
Infografika została opracowana na podstawie danych Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych.
Więcej ślubów
W województwie pomorskim w 2021 r. zostało zawartych dokładnie 11 090 małżeństw, czyli o 1660 więcej niż w 2020 r. Po raz pierwszy od lat więcej, bo prawie 52 proc., było też związków cywilnych. Jak można zaobserwować wiek zawierania małżeństw, zarówno jeśli chodzi o mężczyzn, jak i kobiety stale rośnie. Najlepszym czasem na podjęcie decyzji o ślubie jest „trzydziestka”. I tak mediana wieku panów wstępujących w związek małżeński wynosi 31, u pań jest to niewiele poniżej 29 lat. 56,5 proc. wychodzących za mąż kobiet była w wieku 20-29 lat. U mężczyzn było to odpowiednio niewiele ponad 43 proc. Bardzo rzadko w związek małżeński zawierały osoby poniżej 19 r. ż. Takich panien młodych było 0,9 proc., a panów zaledwie 0,2 proc. Warto też dodać, że zdecydowanie przeważały pary (ponad 75 proc.), które po raz pierwszy wstępowały w związek małżeński.
Gdzie na Pomorzu jest najwięcej ślubów?
Biorąc pod uwagę liczbę małżeństw zawieranych na tysiąc mieszkańców, to najwięcej ślubów w województwie pomorskim było w Gdańsku (5,4), powiatach wejherowskim (5,1) i kartuskim (5). Najrzadziej w związek małżeński wstępowali mieszkańcy powiatów człuchowskiego (3,5), kwidzyńskiego (3,7) i sztumskiego (3,8) przy średniej dla regionu, która wynosi 4,7.
Panny młode starsze o ponad 11 lat!
Pan młody najczęściej jest starszy od swojej wybranki o kilka lat. O rok lub dwa starszych było 2785 panów. Natomiast pań o tyle starszych od przyszłych mężów było niewiele ponad 1,2 tys. Zazwyczaj różnica wieku między nowożeńcami wynosiła od 3 do 5 lat. W tej grupie panów było ponad 2,5 tys. i 533 panie. Natomiast największa różnica wieku dzieląca małżonków, czyli powyżej 11 lat dotyczyła 583 mężczyzn i 81 kobiet. Na Pomorzu nowożeńców w tym samym wieku były 1533.
Więcej ślubów latem niż zimą
Narzeczeni, wybierając termin ślubu, preferują miesiące z literą „r’ w nazwie. Ma im to gwarantować szczęście. Pary wolą też wyprawiać wesele w miesiącach letnich. Czy tak było w 2021 r. na Pomorzu? Jak pokazują dane z Urzędu Statystycznego w Gdańsku najwięcej ślubów zawarto w sierpniu (1861), czerwcu (1755) i we wrześniu (1688). Natomiast najmniej par wybierało: luty (259), styczeń (278) i marzec (331).
Historia święta
Nazwa walentynki pochodzi od św. Walentego, który jest patronem zakochanych. Święto jest obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później. W Polsce zakochani świętują od lat 90. XX wieku. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne, a także obdarowywania się drobnymi upominkami, kwiatami, słodyczami w kształcie serduszek.