Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/10/background-gb1f626de3_1920.jpg Pomorskie zawodówki wchodzą na drugi etap. Będą kształcić specjalistów w kluczowych branżach

Pomorskie zawodówki wchodzą na drugi etap. Będą kształcić specjalistów w kluczowych branżach

Fot. pixabay.com
13.02.2023
Redakcja

Redakcja
AUTOR
Redakcja

Redakcja
13.02.2023

Nowe propozycje kształcenia zawodowego poznamy już w marcu. Szkoły branżowe mają być atrakcyjne dla młodych ludzi, odpowiadać na nowe trendy gospodarcze w regionie oraz potrzeby rynku pracy. Duży nacisk kładzie się na takie branże jak np. morska energetyka wiatrowa, sektor IT, technologie wodorowe czy opieka zdrowotna. To najbardziej kompleksowy projekt kształcenia zawodowego w kraju.

Obecnie trwa konkurs na koncepcje rozwoju szkolnictwa zawodowego dla organów prowadzących szkoły lub placówki oświatowe, które zajmują się kształceniem zawodowym.

Nowoczesne szkolnictwo zawodowe

Szkoły branżowe w naszym województwie cały czas unowocześniają ofertę kształcenia zawodowego i dostosowują ją do potrzeb rozwijającej się gospodarki. Do końca listopada ubiegłego roku organy prowadzące szkoły zawodowe złożyły w urzędzie marszałkowskim nowe koncepcje rozwoju szkolnictwa branżowego. Na tej podstawie powstaną konkretne projekty dostosowane do strategicznych branż.

– Jest to unikatowe podejście w skali kraju, ponieważ we współpracy z organami prowadzącymi, głównie z powiatami, tworzymy sieć szkolnictwa zawodowego na kolejne lata, co przyczyni się do podniesienia jakości tego szkolnictwa w regionie – wyjaśnia Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego.

A jakie branże są najbardziej perspektywiczne?

– Pomorskie mocno stawia m.in. na OZE, rozwijamy farmy wiatrowe, dlatego należy kształcić specjalistów w tych dziedzinach. Kluczowa będzie też energetyka wodorowa i jądrowa –  tłumaczy Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Swoje pomysły na rozwój szkolnictwa zawodowego przedstawiły już m.in. powiat człuchowski, gdański, nowodworski, bytowski, starogardzki czy miasto Gdynia. Ostateczne, zmodyfikowane koncepcje poznamy w marcu a planuje się, że decyzję Zarząd Województwa Pomorskiego podejmie w kwietniu.  Na realizację projektów organy prowadzące, które pozytywnie przejdą procedurę konkursową, będą mogły starać się o dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Funduszy Europejskich dla Pomorza 2021-2027.

–  Na dalszy rozwój szkolnictwa zawodowego chcemy przeznaczyć ze środków unijnych w sumie 54 mln euro – zaznacza Krawiec. Dzięki temu będziemy mieli szkoły kształcące na potrzeby m.in energetyki, transportu, logistyki i magazynowania, nowoczesnych technologii w produkcji i usługach oraz zdrowia i srebrnej gospodarki. –  I co ważne rynek pracy już czeka na takich specjalistów – dodaje dyrektor DES.

Najlepszy projekt w kraju

 To drugi etap rozwoju pomorskiego szkolnictwa zawodowego. Od 2016 roku DES realizuje przedsięwzięcie strategiczne samorządu województwa pomorskiego – „Kształtowanie sieci szkół zawodowych na Pomorzu”.

– Jakość szkolnictwa trzeba ciągle podnosić i dostosowywać do zmieniających się warunków. W drugim etapie, kładziemy nacisk na jeszcze większe zaangażowanie pracodawców i przedsiębiorców w planowane projekty – tłumaczy dyrektor Krawiec. – Dzięki takim działaniom już wcześniej powstały specjalistyczne klasy jak np. kolejowa w Żukowie. Niebawem zostanie utworzony nowy profil w Słupsku, który ma kształcić kadry dla miejscowego potentata, produkującego elementy m.in. do łodzi ratowniczych czy jachtów – tłumaczy szef DES.

Na szkolnictwo zawodowe w województwie pomorskim w ciągu ostatnich sześciu lat przeznaczonych zostało ponad 380 mln zł. To najwięcej ze wszystkich programów regionalnych realizowanych w całym kraju.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.