Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/11/IMG-20211103-WA0000.jpg Pomorskie Żagle Wiedzy. Umowy z kolejnymi gminami podpisane

Pomorskie Żagle Wiedzy. Umowy z kolejnymi gminami podpisane

Fot. M. Szczupaczyński/UMWP
03.11.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
03.11.2021

Około 1300 uczniów z gminy Wicko, Słupsk oraz Łeba będzie mogła skorzystać z szerokiej oferty zajęć związanych z edukacją morską. To między innymi zajęcia pozalekcyjne, warsztaty, wycieczki oraz letnie obozy żeglarskie. Będzie to możliwe dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej.

Umowy na dofinansowanie projektów związanych z edukacją morską podpisali 3 listopada 2021 r. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz samorządowcy z Ziemi Słupskiej.

Trzy projekty

Umowy na dofinansowanie projektów dotyczą trzech gmin. Są to: gmina miejska Łeba, Wicko oraz miasto Słupsk. W Wicku będzie realizowany projekt dla 120 dzieci oraz 12 nauczycieli. Zaplanowane zostały zajęcia żeglarskie. Będą to zarówno lekcje teoretyczne, jak i zajęcia praktyczne w formie obozów czy biwaków. Planowane jest również doradztwo zawodowe związane z karierą w gospodarce morskiej. Z kolei w Łebie udział w projekcie weźmie 310 uczniów. Również dla nich przygotowana została oferta zajęć pozalekcyjnych, np. zajęć szkutniczo-bosmańskich. Uczestnicy będą również mogli pojechać na atrakcyjne wycieczki np. do Narodowego Muzeum Morskiego. Największy projekt realizowany będzie w Słupsku. Skorzysta z niego około 870 uczniów i 95 nauczycieli. Dla młodych słupszczan przygotowana została oferta zajęć praktycznych w porcie w Ustce oraz nauka praktycznego żeglowania na jachtach typu Optymist.

Projekty w liczbach

Łączna wartość podpisanych umów to ponad 2,1 mln zł. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to około 1,9 mln zł. Projekty będą realizowane do przełomu 2022 i 2023 r. Dotacje z Europejskiego Funduszu Społecznego zostały przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Zgodnie z szacunkami skorzysta z nich 1300 uczniów oraz 197 nauczycieli.

Wsparcie edukacji morskiej

Podpisane 3 listopada umowy to element przedsięwzięcia strategicznego „Kompleksowa wsparcie szkół i placówek”. Zarząd Województwa Pomorskiego wybrał 21 projektów związanych z edukacją morską i żeglarską, które będą realizowane w szkołach podstawowych w 15 pomorskich miastach i gminach. Będą to: Cedry Wielkie, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Kartuzy, Somonino, Żukowo, Kępice, Kolbudy, Przywidz, Pszczółki, Gdańsk, Pruszcz Gdański, Rzeczenica, Czarne oraz Stegna. Z oferty edukacyjnej i szkoleniowej skorzysta tam prawie 2800 dzieci i 200 nauczycieli. Całkowita wartość wybranych projektów ro prawie 13 mln zł, a unijne dofinansowanie wynosi ok. 11 mln zł.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.