Na 34. piętrze Olivia Star w Gdańsku 23 marca 2023 r. odbyła się gala finałowa tegorocznej edycji plebiscytu Pomorskie Sztormy. Statuetki trafiły w ręce dziewięciu zwycięzców, których w drodze głosowania wybrali czytelnicy „Gazety Wyborczej Trójmiasto”.
W tym roku do redakcji „Gazety Wyborczej Trójmiasto” wpłynęła rekordowa liczba aż 22 tys. głosów. Ostatecznie statuetkami w 18. edycji plebiscytu Pomorskie Sztormy wyróżniono osoby, instytucje i firmy, które zdaniem czytelników w 2022 r. odniosły największe sukcesy w pomorskiej kulturze, sporcie, inicjatywach obywatelskich, ekologii, nauce, urbanistyce i kulinariach. Przyznane zostały również Sztormy Europejskie.
Głównym partnerem plebiscytu jest samorząd województwa pomorskiego, który na uroczystej gali w Olivia Star reprezentowała Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego.
– Covid, inflacja, trudna sytuacja gospodarcza w kraju nie spowodowały, że Pomorze przestało się rozwijać. Cieszę się, że możemy docenić osoby i inicjatywy, które na Pomorzu wywołały prawdziwy sztorm – mówiła Agnieszka Kapała-Sokalska.
Poznajmy zdobywców Pomorskich Sztormów 2023
Sztormem Kulturalnym nagrodzony został festiwal muzyki metalowej Mystic, którego organizatorem jest Arkadiusz Hronowski, właściciel klubów na terenach postoczniowych.
Sztorm Sportowy zdobyła Anna Kiełbasińska, lekkoatletka i biegaczka, która w ubiegłym roku na mistrzostwach Europy w Monachium wywalczyła aż trzy medale: brąz na 400 m, a także srebro w sztafetach 4 × 100 m oraz 4 × 400 m.
Sztorm Obywatelski za zaangażowanie i wytrwałość w walce o praworządność i prawa obywatelskie przyznany został Obywatelom RP. Nagrodę odebrali Przemek Janas oraz Lech Norbert Kosiak.
Sztormami Europejskimi uhonorowano wyróżniające się inwestycje dofinansowane z funduszy europejskich. Nagrodzone zostały projekty i pomysły, które przynoszą korzyści nie tylko lokalnym społecznościom, ale przede wszystkim mieszkańcom całego Pomorza.
- W kategorii Infrastruktura zwyciężyło miasto Rumia za projekt budowy węzłów integracyjnych wraz z trasami dojazdowymi. Statuetkę odebrał burmistrz Rumi Michał Pasieczny.
- W kategorii Kapitał Ludzki najlepsza okazała się gmina Bytów za projekt Senio-RITA skierowany dla seniorów z regionu bytowskiego. Nagrodę odebrali Patrycja Osińska, kierowniczka projektu oraz Mateusz Oszmaniec, zastępca burmistrza Bytowa.
Sztorm Ekologiczny zdobyło stowarzyszenie Pomorski Alarm Ekologiczny za podejmowanie inicjatyw na rzecz poprawy stanu powietrza. Nagrodę odebrał prezes stowarzyszenia Arkadiusz Szczygieł.
Laureatem Sztormu Naukowego został prof. Bartosz Karaszewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który wyróżniony został za opracowanie pionierskiej metody terapeutycznej leczenia udarów mózgu.
Sztorm Urbanistyczny za otwarcie terenów postoczniowych na mieszkańców i udostępnienie przestrzeni w zabytkowych halach artystom otrzymał Gerard Schuurman, były już dyrektor Stoczni Cesarskiej.
Sztorm Kulinarny trafił w ręce fotografki Katarzyny Fiszer i historyczki Aleksandry Kucharskiej, które są autorkami albumu „Smaki Gdańska”, zawierającego XIX-wieczne przepisy z dawnej gdańskiej książki kucharskiej.
Dodatkowo, na koniec gali przyznana została nagroda specjalna, czyli Medal Karty Trójmiasta, którą w tym roku uhonorowano Związek Uczelni Fahrenheita. Nagrodę wspólnie odebrali: prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Sylwia Mrozowska, prorektorka ds. współpracy i rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. Barbara Wikiel, prorektorka ds. studenckich Politechniki Gdańskiej.