Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Turystyka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/01a7ea71-31fe-4784-82fa-cfaf0f68f630.jpg Pomorskie Szlaki Kajakowe w budowie: 116 inwestycji i 420 km szlaku [PODSUMOWANIE 2019]

Pomorskie Szlaki Kajakowe w budowie: 116 inwestycji i 420 km szlaku [PODSUMOWANIE 2019]

Pomost przy ośrodku wypoczynkowym Krefta w gm. Chmielno. Fot. Pomorskie Szlaki Kajakowe.

Zmienia się oblicze pomorskiego kajakarstwa. Dzięki dużemu przedsięwzięciu Pomorskie Szlaki Kajakowe, miłośnicy sportów wodnych mogą korzystać już z 116 nowoczesnych przystani, miejsc cumowania i pomostów m.in. na Brdzie, Raduni, Słupi, Białej i Czernicy. W ubiegłym roku oznakowano też 420 km szlaków, a w planach jest kolejnych 500 km. Jakie są plany na 2020 rok?

 

Wszystkie projekty zrealizowane w 2019 roku kosztowały ok. 28 mln zł.

 

Co się zmieniło?

W 2019 roku ukończono w całości pięć dużych projektów na Brdzie, Raduni, Słupi, Białej oraz Czernicy. Dzięki nim kajakarze mogą korzystać z 116 zupełnie nowych lub odnowionych przystani i przenosek nad rzekami, m.in.: Szkarpawą, Chociną, Rudą, Wdą, Wieprzą oraz Wierzycą. Wygodniejsze do uprawiania sportów wodnych będą także jeziora: Głębokie, Krępsko, Szczytno, Jelenie, Radolne, Garczyn, Wierzysko, Raduńskie Górne i Dolne, Kłodno, Białe, Ostrzyckie, Węgorzyno, Krzynia, Obłęskie, Bielskie, Karsińskie, Wieckie, Lubiszewskie oraz jezioro Sudomie.

Obok przystani powstała architektura umożliwiająca wygodny wypoczynek i dojazd o miejsc rozpoczęcia spływu. Dla wodniaków przygotowano setki wiat, ławostołów, stojaków na kajaki, palenisk i koszy na śmieci. Przystanie zostały właściwie oznakowane i oświetlone lampami solarnymi. Ustawiono także stojaki na rowery. Łącznie z funkcjonalnej infrastruktury można korzystać na 420 km szlaku.

PSK - Szlakiem Brdy i Zbrzycy w m. Brda Łuczniczka

Przystań kajakowa wybudowana w miejsości Brda Łuczniczka na rzece Brdzie. Fot. Pomorskie Szlaki Kajakowe.

500 km w 2020 roku

Inwestycje z 2019 roku to nie koniec zmian na Pomorskich Szlakach Kajakowych. Rozpoczęto już prace na kolejnych 16 inwestycjach, a w 2020 roku zrealizowanych zostanie łącznie 80 nowych zadań. Obejmą one 500 km szlaków na rzekach i jeziorach w województwie pomorskim.

Miłośnicy sportów wodnych w 2020 roku będą mogli korzystać m.in. z ukończonych mariny żeglarskiej Park Północny oraz nowej przystani kajakowej przy plaży miejskiej w Malborku. Kajakarze powinni też zaplanować spływ rzeką Nogat – w Ząbrowie i Janówce wybudowane zostaną kolejne przystanie. Zmiany przejdą też szlaki wodne na Wieprzy, Czarnej Wdzie i rzece Redzie. Łącznie będzie to trzynaście nowych inwestycji.

Przystań i miejsce wypoczynku zbudowane w Soszycy nad rzeką Słupią. Fot. Pomorskie Szlaki Kajakowe.

Przedsięwzięcie Pomorskie Szlaki Kajakowe realizowane jest przez Samorząd Województwa Pomorskiego we współpracy z samorządami lokalnymi. Ma na celu udostępnienie dla miłośników kajakarstwa szlaków wodnych oraz zapewnienie im bezpieczeństwa poprzez rozbudowę i poprawę standardu infrastruktury turystycznej.

Na 34 szlakach wodnych o łącznej długości ponad 1000 km zaplanowano do realizacji 25 projektów, na które składają się 224 zadania dot. budowy przenosek, miejsc wodowania i wyjmowania kajaków, stanic i przystani kajakowych. Koszt całego przedsięwzięcia wynosi około 58 mln zł.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.