Ryby, twaróg, śledzie i praliny to m.in. potrawy i produkty z województwa pomorskiego, które podbiły kulinarne gusta jurorów i zostały nagrodzone w Poznaniu. Ponadto, wyjątkowa nagroda, czyli Klucz do spiżarni, przypadła Krzysztofowi Pałkowskiemu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Również stoisko prezentujące nasz region było uważane za najpiękniejsze.
Targi Smaki Regionów 2022 odbyły się w Poznaniu w dniach 24-26 września.
Aż siedem Pereł jest z Pomorza
Podczas niedzielnego finału konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów pomorskie produkty, które brały udział w Konkursie o Bursztynowy laur Marszałka Województwa Pomorskiego, otrzymały siedem nagród. Perły przypadły: kaszubskim bretlingom (Stowarzyszenie Dziedzictwo Kulturowe Szlakiem Północ), twarogowi świeżemu naturalnie tradycyjnemu, półtłustemu (OSM Maluta Nowy Dwór Gdański), miodowi leśnemu spadziowo-nektarowemu z Biernatki (ekologiczne gospodarstwo pszczelarskie Eko-Barć), mirabelce do mięs i deserów (Fungopol), bezie z kaszubską maliną (piekarnia-cukiernia Bernard i Jacek Jarzębińscy), deserowi żuławskich kolejarzy (P.H.U Opitz Beata Opitz) oraz piwu Tafel (Browar PG4).
Medal, wyróżnienia i nagroda
W kulinarnych konkurencjach województwo pomorskie nie miało sobie równych. Medal Targów Smaki Regionów 2022 otrzymały praliny od Capuccino Cafe. Ponadto, cztery produkty zostały wyróżnione przez komisję. Były to: żuławski olej porowy (Ekologiczne Gospodarstwo Rolno-Szkółkarskie Jaworscy), sok kaszubski z truskawek (FundacjaIzba Regionalna w Zgorzałem / Zyta Górna), helskie anchovis (restauracji Gryfon) oraz beza rokitnik (Sopocki Młyn).
Natomiast indywidualna nagroda Klucz do Spiżarni Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego została przyznana dyrektorowi Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP Krzysztofowi Pałkowskiemu. To wyróżnienie jest wręczane osobom, organizacjom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla ochrony dziedzictwa kulinarnego i rozwoju rynku produktów regionalnych i tradycyjnych.
– To tylko potwierdza, że dobrze wykonujemy naszą pracę i że dzięki działaniom samorządu województwa pomorskiego udaje się zachować kulinarne bogactwo regionu i wspierać lokalnych wytwórców żywności – powiedział Krzysztof Pałkowski.
Jak było na targach?
Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, jak co roku, w jednej z hal wystawienniczych stoiska miało kilkanaście województw. Jedno z nich należało już tradycyjnie do Pomorza. Na regionalnych stoiskach lokalni producenci prezentowali wysokiej jakości żywności, a także wyjątkowe receptury charakterystyczne dla różnych części Polski.
– Tradycyjnie targi były miejscem do smakowania i poznawania nowych, wyjątkowych smaków. Była to też idealna okazja, aby nawiązać nie tylko kontakty biznesowe, ale i porozmawiać z producentami, poznać historię produktu i tego, co go wyróżnia na rynku – mówił członek Zarządu Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski.
Na stoisku województwa pomorskiego prezentowało się 10 wystawców. Wśród nich były: dwa lokalne browary rzemieślnicze, przetwórca runa leśnego, producent miodu, lokalny producent soków jabłkowych. Była rolniczka ze smakołykami truskawkowymi, ekologiczne gospodarstwo rolne produkujące m.in. oleje, soki na bazie wyłącznie własnych surowców, przetwory rybne w tym tradycyjne smakołyki przygotowane przez restauratora oraz wyjątkowe słodkości – ciasta i lody naturalne. Wystawiano także domowe przetwory i pieczywo pochodzące z kawiarni oraz restauracji, które mieszczą się w Sopocie.
Pomorskie zachwycało nie tylko smakami.
– Oprawa graficzna zwróciła uwagę wielu odwiedzających targi. Wiele osób chętnie fotografowało nasze stoisko, zachwycali się jego nowoczesną i przemyślaną prezentacją – zachwalał pomorskie stoisko Krzysztof Pałkowski.
Kolejne targi już za rok.