Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/07/Eko-Barc.jpg Stoisko z miodami Eko-Barć

Pomorskie Smaki. Jakich produktów będziemy mogli spróbować w tym roku? [JARMARK ŚW. DOMINIKA]

Stoisko z miodami Ekologicznego Gospodarstwa Pszczelarskiego Eko-Barć. Mat. prasowy
16.07.2021
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
16.07.2021

W pierwszy weekend tegorocznej edycji Jarmarku św. Dominika na Uliczce Pomorskiej wystawcy prezentować będą dwa produkty. W sobotę, 24 lipca 2021 r. na stoiskach Pomorskich Smaków w ofercie znajdziemy słodkie miody z regionalnych pasiek, natomiast w niedzielę, 25 lipca – oleje roślinne wytwarzane przez pomorskich rolników. Dodatkowo, będzie tam można zobaczyć pokazy kulinarne znanych kucharzy i gwiazd telewizji: Pascala Brodnickiego i Piotra Lisakowskiego.

Celem wydarzenia jest nie tylko promocja pomorskiego rolnictwa, ale także popularyzacja spożywania miodu, produktów pszczelich i olejów roślinnych oraz przybliżenie zalet ich stosowania w naszej codziennej diecie.

Gwiazdy gotują na żywo

Gośćmi specjalnymi strefy Pomorskich Smaków będą słynni kucharze, a zarazem gwiazdy telewizji.

Pascal Brodnicki jest znany przede wszystkim jako prowadzący programy kulinarne „Pascal: Po prostu gotuj!” oraz „Smakuj świat z Pascalem”, a także autor popularnych książek o sztuce gotowania. W sobotę, 24 lipca jego pokaz kulinarny obejmować będzie przygotowanie deseru z truskawki kaszubskiej i miodu z glomzą kociewską (białym serem) oraz kwiatami zebranymi na żuławskich łąkach.

Natomiast w niedzielę, 25 lipca wystąpi Piotr Lisakowski, kucharz i właściciel restauracja Gryfon na Półwyspie Helskim oraz uczestnik programu „Top Chef Polska”, który przyrządzi m.in. ryby wędzone, a także śledzie w olejach lnianym, rydzowym i rzepakowym.

.

Zdrowe miody z pomorskich pasiek…

Pierwszego dnia w ramach Pomorskich Smaków na Uliczce Pomorskiej królować będą miody z gospodarstw pszczelarskich, w których produkcja odbywa się tradycyjnymi metodami.

– Miód wybierany jest z uli metodą tradycyjną poprzez ręczne odsklepianie ramek a następnie wirowanie w tradycyjnej miodarce na zimno. W trosce o jak najwyższą jakość naszych produktów, większość miodów jest rozlewana w słoiki zaraz po odwirowaniu – wyjaśnia Mateusz Browarczyk z gospodarstwa Miodolandia, właściciel pasiek znajdujących się na Kaszubach i Żuławach Gdańskich.

Na stoiskach Pomorskich Smaków sprzedawane będą m.in. miody wielokwiatowe, lipowe, akacjowe, rzepakowe, wrzosowe czy spadziowe. Nie zabraknie również miodów wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wśród nich są np. miód leśny z Biernatki, którego produkcją zajmuje się Krzysztof Patalas z Ekologicznego Gospodarstwa Pszczelarskiego Eko-Barć, miód kaszubski czy miód pszczółkowski (majowy, czerwcowy i lipcowy), pochodzący z pasieki stacjonarnej Jana Freda i pasieki wędrownej Izabeli Wrony.

Dostępny będzie miód mniszkowy z gospodarstwa pszczelarskiego Miody Bargańscy położonego w powiecie bytowskim. Miód z kwiatu mniszka lekarskiego, czyli popularnego mleczu, ma wysoką aktywność biologiczną. Polecany jest przy zaburzeniach trawienia, skurczach żołądka i jelit, chorobach wątroby i dróg żółciowych oraz przy niedokrwistości i schorzeniach reumatycznych. Chętni będą mogli też spróbować prawdziwej rzadkości, czyli wyjątkowego miodu z ogórecznika.

– Jest on jasnożółty, łagodny w smaku i ma delikatny woskowy aromat. Szczególnie docenią go ci, którzy pracują głosem. Wspaniale koi struny głosowe – zachwala miód z ogórecznika Grzegorz Pelcner, pszczelarz z pasieki Katarzynka.

Miody z pasieki Katarzynka

Miody z pasieki Katarzynka. Mat. prasowy

Pozostali wystawcy strefy Pomorskich Smaków to specjalizująca się w poławianiu pyłku kwiatowego Zielona Pasieka należąca do Bożeny i Piotra Sobuniów, gospodarstwo Pszczelarnia Tomasza Stenki, który kontynuuje rodzinne tradycje sięgające 1922 r., a także gospodarstwo pasieczne Kaszubskie Miody.

– Tradycyjny miód z Kaszub ma słodki smak, któremu towarzyszy gorzkawy posmak. Wyróżnia się ponadto silnym, specyficznym aromatem roślin występujących na terenie Kaszub. To właśnie charakterystyczne zbiorowiska roślinne Kaszub sprawiają, że ów miód jest niepowtarzalny – zaznacza Hieronim Kosecki z gospodarstwa Kaszubskie Miody.

… oraz oleje roślinne tłoczone na zimno

Drugiego dnia w ramach Pomorskich Smaków prezentowane będą wysokiej jakości produkty z gospodarstw rolnych, zajmujących się tłoczeniem olejów z nasion pochodzących głównie z certyfikowanych upraw ekologicznych. Proces ich tłoczenia na zimno pozwala w pełni zachować walory odżywcze i smakowe oleju oraz nie niszczy cennych składników zwartych w nasionach.

W ofercie gospodarstwa rolnego Ekostodoła znajdziemy oleje: lniany, rzepakowy i konopny. Szczególną uwagę warto zwrócić na olej rydzowy, produkowany z nasion lnianki siewnej, która jest najstarszą rośliną oleistą w Europie.

– Olej rydzowy jest zasobny w zdrowe kwasy tłuszczowe, z których najważniejszy jest Omega-3, a także wyjątkowo obfity w antyoksydanty oraz witaminę E. Korzyści z konsumpcji oleju rydzowego to m.in. obniżenie poziomu cholesterolu, łagodzenie stanów zapalnych w organizmie, wzmacnianie odporności oraz opóźnianie procesu starzenia – informuje Jarosław Kułynycz, właściciel Ekostodoły.

Oleje z gospodarstwa Ekostodoła

Oleje z gospodarstwa rolnego Ekostodoła. Mat. prasowy

Poza olejami na stoiskach Gospodarstwa Ekologicznego Jawory „Ekolelita”, gospodarstwa rolnego Katarzyny i Rafała Mładonowiczów, PHU Lenhen Henryki Sztabińskiej oraz firmy EkoAnka będzie można również kupić produkty spożywcze, takie jak np. zakwas z buraków, konfitury z jagody kamczackiej, syropy z kwiatu mniszka lub czarnego bzu, kasze, mielone nasiona kminku, lnu czy ostropestu, octy ziołowe i owocowe, napary i wyciągi ziołowe na miodzie oraz naturalne soki.

.

Baner wydarzenia Pomorskie Smaki

Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.