Kultura
Stoisko Pomorskich Smaków na Jarmarku św. Dominika

Spotkajmy się na Uliczce Pomorskiej. Jakie atrakcje będą tam na nas czekać? [JARMARK ŚW. DOMINIKA]

Jedno ze stoisk Pomorskich Smaków podczas ubiegłorocznego Jarmarku św. Dominika. Fot. Dorota Kulka
14.07.2021
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
14.07.2021

Samorząd województwa pomorskiego kolejny już raz włącza się w organizację Jarmarku św. Dominika w Gdańsku. Na ulicy Szerokiej utworzona zostanie specjalna strefa regionalna, nazwana Uliczką Pomorską. Będzie tam można m.in. spróbować Pomorskich Smaków, spotkać regionalnych artystów oraz wziąć udział w Pomorskiej Przygodzie.

W pierwszy weekend jarmarku, 24-25 lipca 2021 r. na Uliczce Pomorskiej odbędzie się tegoroczna edycja Pomorskich Smaków.

Goście Pomorskich Smaków

W sobotę gościem specjalnym będzie znany kucharz i gwiazda programów telewizyjnych Pascal Brodnicki. Jego pokaz kulinarny na żywo obejmować będzie przygotowanie deseru z truskawki kaszubskiej i miodu z glomzą kociewską (białym serem) oraz kwiatami zebranymi na żuławskich łąkach. Natomiast w niedzielę wystąpi Piotr Lisakowski, kucharz i właściciel restauracja Gryfon na Półwyspie Helskim oraz uczestnik programu „Top Chef Polska”, który przyrządzi m.in. ryby wędzone, a także śledzie w olejach lnianym, rydzowym i rzepakowym.

Na stoiskach Pomorskich Smaków królować będą dwa lokalne produkty: miody i oleje. Pszczelarze i rolnicy z całego regionu sprzedawać będą m.in. miody wielokwiatowe, lipowe, akacjowe, rzepakowe, wrzosowe i spadziowe. Nie zabraknie również miodów kaszubskiego, pszczółkowskiego czy leśnego, wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Poza tym dostępne będą wysokiej jakości oleje tłoczone z nasion pochodzących głównie z certyfikowanych upraw ekologicznych.

Obok regionalnych wytwórców swoją ofertę zaprezentują pomorskie muzea: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku oraz Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. Na ich stoiskach możliwe będzie zakupienie wybranych książek i katalogów wystaw, a na chętnych czekać będą ciekawe pokazy, warsztaty i gry dla dzieci i dorosłych.

Co w kolejnych tygodniach?

Przez kolejne tygodnie jarmarku , od 26 lipca do 15 sierpnia na Uliczce Pomorskiej spróbować będzie można potraw pochodzących od lokalnych producentów, przetwórców i restauratorów zrzeszonych w Pomorskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.

Ponadto, promowane będą: pomorska kultura ludowa, dzieła regionalnych twórców oraz projekty artystyczne realizowane w ramach Pomorskiego Inkubatora Kultury. Artyści zaprezentują wykonane przez siebie dzieła: ceramikę, rzeźby czy obrazy oraz opowiedzą, jakimi metodami powstają ich prace, co jest dla nich inspiracją i jakich technik używają. Będzie wtedy można wydobyć od artystów tajemnice, które zazwyczaj skrywają dla siebie.

Na Uliczce Pomorskiej znajdą się również stoiska podmiotów ekonomii społecznej, które w swojej działalności zatrudniają osoby wykluczone lub zagrożone wykluczeniem społecznym, m.in. z niepełnosprawnościami czy długotrwale bezrobotne. Wśród wystawców pojawią się fundacje, stowarzyszenia i spółdzielnie socjalne z Trójmiasta, Słupska, Rumi czy Sztumu.

Dodatkowo, będzie tam można wziąć udział w Pomorskiej Przygodzie, czyli interaktywnych grach rodzinnych promujących turystyczne walory naszego regionu, takich jak np. plażowa piaskownica, regaty miniaturowych statków, rycerskie turnieje i skarby gotyckich zamków czy świat kaszubskich bajek. Na koniec każdy będzie mógł napełnić butelkę z barwnym morskim piaskiem i bałtycką solą. Będzie to doskonała pamiątka z wakacyjnych odwiedzin regionu pomorskiego.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.