Turystyka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/08/299631874_803475070655670_6226338413701140123_n-rotated.jpg Pomorskie na szlaku, czyli nieoczywiste atrakcje turystyczne w naszym regionie. Zdobywamy odznaki turystyczne

Pomorskie na szlaku, czyli nieoczywiste atrakcje turystyczne w naszym regionie. Zdobywamy odznaki turystyczne

Fot. Aleksander Olszak
18.08.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
18.08.2022

Czy można być odkrywcą i podróżnikiem nie wybierając się na drugi koniec świata? Dla wszystkich Pomorzan, którzy lato spędzają w granicach własnego województwa, ale także dla złaknionych nieoczywistych odkryć turystów, przygotowaliśmy kilka ciekawych propozycji. Tym razem zapraszamy do zdobywania odznak turystycznych PTTK.

Pomorze to przede wszystkim najpiękniejsze na polskim wybrzeżu plaże i malownicze Kaszuby. Ale nie tylko – na odkrycie wciąż czeka nasza „kraina łagodności”, czyli Kociewie, a przygód i atrakcji można szukać również na Żuławach i Powiślu. W poprzednich odcinkach pokazaliśmy Wam ciekawe miejsca, dziś zapraszamy do zdobywania odznak Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Coś dla piechurów

Jedną z najbardziej popularnych odznak PTTK jest Odznaka Turystyki Pieszej. Ma ona sześć stopni. Tą odznakę można zdobywać na terenach nizinnych Polski. Za każdy przebyty jeden kilometr liczony jest jeden punkt. Zależnie od stopnia trzeba „zaliczyć” od 100 do 500 punktów. Warto pamiętać, że na terenie województwa pomorskiego możemy wędrować na ponad 2,9 tys. kilometrów znakowanych szlaków turystycznych. A które z nich są najciekawsze? To już zależy od naszych upodobań. Możemy ruszyć „Szlakiem Motławskim” z Gdańska do Tczewa i zobaczyć żuławskie domy podcieniowe. Dedykowaną odznakę posiada „Szlak Trójmiejski”.

Ta licząca około 40 km i znakowana na żółto trasa przebiega przez Trójmiejski Park Krajobrazowy od Gdańska do Gdyni. Można ją przejść jednego dnia lub podzielić marszrutę na krótsze odcinki.

I dla miłośników fortyfikacji

W jednym z odcinków naszego cyklu prezentowaliśmy Wam militarne dziedzictwo Pomorza. Również i zwiedzając tego typu obiekty można zdobyć odznaki PTTK. Jedną z ciekawszych wycieczek można odbyć w rejonie Malborka. Zwiedzenie i odnalezienie w terenie (co nie zawsze jest łatwe) odpowiedniej liczby obiektów XIX wiecznej Twierdzy Malbork, upoważnia do otrzymania odznaki „Twierdza Malbork”. wiedzieć, że na Pomorzu miłośnicy fortyfikacji mogą zdobyć m.in. Twierdzę Gdańsk czy Ustka. Warto także przejść szlakiem fortyfikacji Gdyni. Można również zdobywać odznakę nieco zapomnianej i mało znanej Twierdzy Tczew.

 

Szlakiem techniki

Są również odznaki, które zainteresują miłośników techniki. Na Pomorzu można zdobyć np. odznakę „Elektrownie Wodne Województwa Pomorskiego”. Tą odznakę weryfikuje Oddział Gdański PTTK. Żeby ją uzyskać trzeba zwiedzić elektrownie wodne na różnych pomorskich rzekach. Jako zachętę do zdobywania odznaki warto wspomnieć, że na pierwszy stopnień trzeba odwiedzić 3 elektrownie wodne, czyli tyle, ile jest na Szlaku Bursztynowym z Otomina przez Kolbudy i Straszyn do Pruszcza. A kolejne stopnie? Na pomorskich rzekach jest kilkadziesiąt stopni wodnych, mniej jak i bardziej współczesnych. Wszystkie warte są wizyty. Zdobywając odznakę będzie można się przekonać, dla czego na Pomorzu tak dużo energii pozyskujemy z OZE.

W jednym z odcinków zwiedzaliśmy obiekty kolejowe. Były dworce i mosty. Miłośnicy takich obiektów również mogą udokumentować swoje wycieczki odznaką. To ogólnopolskie odznaki np. szlakiem zabytkowych mostów czy dworców.

 

Za nami już połowa sierpnia. Do końca wakacji zostały dwa tygodnie. To doskonały czas na zakończenie naszej wakacyjnej wędrówki przez Pomorze. Pokazaliśmy Wam ciekawą i mniej znaną twarz naszego regionu. Czy było ciekawie, oceńcie sami.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.