Jeździectwo w województwie pomorskim stale się rozwija. Na aktywnych sportowców i turystów, chcących spędzić wolny czas w siodle, czeka tu całoroczna oferta. Można więc galopować po plaży, wędrować szlakami końskimi lub uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach sportowych.
Cavaliada Tour to największy cykl halowych zawodów jeździeckich w Polsce. Od czwartku do niedzieli, 20-23 stycznia 2022 r. hala widowiskowo-sportowa Ergo Arena w Sopocie stanowi trzeci przystanek w obecnym sezonie tej imprezy. Organizacja wydarzenia o tak ugruntowanej renomie w środowisku jeździeckim jest magnesem dla kilku tysięcy wielbicieli koni oraz okazją do pokazania ogromnego potencjału, jaki tkwi w naszym regionie.
Jeździectwo na Pomorzu
Pomorskie posiada bogate tradycje związane z jeździectwem. Organizowane są tutaj największe imprezy sportowe, np. Mistrzostwa Europy w Powożeniu Zaprzęgami. Sopot corocznie gości CSIO, czyli Oficjalne Międzynarodowe Zawody w Skokach przez Przeszkody, w ramach których rozgrywany jest najbardziej prestiżowy konkurs Pucharu Narodów.
Tę dyscyplinę sportu uprawiało też wiele utytułowanych osób związanych z Pomorzem. Należą do nich: Zygmunt Waliszewski – wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy w powożeniu, olimpijczycy oraz wybitni jeźdźcy i trenerzy, jak Andrzej Orłoś, Wiesław Hartman czy Józef Zagor.
– Mamy jeden z najprężniej działających związków jeździeckich w kraju oraz około 300 tys. jeźdźców konnych, a osób jeżdżących rekreacyjnie jest dużo więcej – mówi Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Ponadto, na terenie naszego województwa działa prawie 200 ośrodków jeździeckich oraz liczne ośrodki hodowlane.
Wśród nich wymienić można m.in. sopocki hipodrom, stadninę koni Ciekocinko, ośrodek jeździecki w Nowęcinie, stajnie i ujeżdżalnie w Kwidzynie Miłosnej czy Stado Ogierów w Starogardzie Gdańskim. Ważnym miejscem na mapie województwa pomorskiego jest także Bolesławowo.
– W tej miejscowości na Kociewiu znajduje się Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego, w którym młodzież uczy się na kierunku technik hodowca koni – wyjaśnia wicemarszałek Sarnowski. – Absolwenci tego kierunku są przygotowani m.in. do organizowania i prowadzenia chowu i hodowli koni, szkolenia oraz przygotowywania koni do użytkowania i sprzedaży czy organizowania rekreacji konnej i turystyki jeździeckiej.
Aktywny wypoczynek w siodle
Miłośnicy jeździectwa mogą się przekonać, że Pomorskie to miejsce, gdzie warto przyjechać na aktywny wypoczynek. Jest tu całkiem sporo różnorodnych tras do jazdy konnej. Które wybrać na początek?
– Polecam np. Szlak konny im. Daniela Chodowieckiego, wiodący przez ziemie kaszubskie. Jego nawierzchnia to większości bite drogi leśne i polne. Równie malownicza jest też trasa nadmorska, która biegnie przez piaszczyste plaże, wydmy i nadmorskie bory – zaznacza wicemarszałek Sarnowski.
Wszystkie trasy są oznaczone charakterystycznymi podkowami namalowanymi na drzewach oraz drogowskazami na skrzyżowaniach dróg. Umieszczono na nich informacje o kierunkach i odległościach do najbliższych stajni, miejscowości czy innych tras konnych.
Coraz większą popularnością wśród turystów zaczyna się cieszyć agroturystyka nakierowana na jeździectwo. Na Kaszubach działa wiele gospodarstw agroturystycznych opierających się o stadniny koni. Nad jeziorem Ostrzyckim w miejscowości Wieżyca zlokalizowana jest stadnina koni Kolano. W czterech stajniach mieszka tam ponad 50 koni różnych ras, które wykorzystywane są zarówno do jazdy konnej pod siodłem, jak również do przejażdżek kuligami, wozami drabiniastymi i bryczkami.
Innym przykładem może być stadnina koni Iskra w Sztumskim Polu na Powiślu, która dysponuje 55 końmi a goście mogą korzystać z zajęć w stajni i na placach maneżowych, ucząc się jeździectwa pod okiem instruktora dla początkujących i bardziej zaawansowanych. Istnieje tam też możliwość organizacji wyjazdów w teren na kilkudniowe rajdy konne.
– Sieć tras konnych i ośrodków jeździeckich to dla gości z Polski i zagranicy możliwość zapoznania się z tym sportem oraz wspaniałym krajobrazem naszego regionu. Dla wszystkich miłośników koni i przyrody jest on idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu w siodle – dodaje wicemarszałek Sarnowski.