Oto krótki przegląd inwestycji, jakie obecnie trwają na Pomorzu.

Modernizacja przedwojennej magistrali

Z początkiem lipca 2025 na dobre rozpoczęła się modernizacja linii 201 z Gdyni do Kościerzyny. Pierwotnie prace miały zakończyć się dwa lata temu jednak kolejarze z PKP nie poradzili sobie z inwestycją. Pociągi zostały zastąpione autobusami, a na kolejowy szlak wyjechały maszyny budowlane. Powstają nowe, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami perony, system informacji pasażerskiej. Linia będzie też dwutorowa a pociągi pojadą z prędkością do 140 km/h. Dzięki temu zamiast małych szynobusów spalinowych na całej linii kursować będą większe i wygodniejsze składy elektryczne wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring, wi-fi oraz gniazda do ładowania komputerów i telefonów. Zgodnie z zapowiedziami prace pomiędzy stacjami Gdańsk- Osowa a Somonino potrwają do końca 2026 roku. Dobrą informacją jest też zapowiedź otwarcia odcinka Kartuzy – Somonino pod koniec tego roku. Co pozwoli to na wydłużenie relacji pociągów z Gdańska przez Kartuzy do Somonina oraz zmodyfikowanie tras zastępczych autobusów. Do Kościerzyny pociągi mają dojechać w grudniu 2027 r.

Wszystkie uwagi dotyczące funkcjonowania komunikacji zastępczej należy kierować bezpośrednio do jej organizatora, czyli spółki Polregio. Formularz zgłoszeniowy TUTAJ 

Dwa tory do Słupska

Dużo dzieje się także na północy regionu. Tam trwa modernizacja linii 202 pomiędzy Lęborkiem a Słupskiem. Jednotorowy szlak zmienia się nie do poznania. Praktycznie na całym odcinku jest już ułożony drugi tor. Powstają nowe przystanki, takie jak ten w Siemianicach. Wielkie zmiany zachodzą również na słupskiej stacji. Budowane są dwa dodatkowe perony oraz zupełnie nowy budynek dworca. Po zakończeniu inwestycji, pociągi pomiędzy Trójmiastem a Słupskiem przyśpieszą do 160 km/h. Wyższa prędkość oraz likwidacja mijanek pozwoli na znaczne skrócenie czasu przejazdu nawet o kilkadziesiąt minut. Zakończenie prac planowane jest na późna jesień 2026 r.

Gdynia – Lębork również do modernizacji

Ale to nie koniec prac na tej linii. Kilka tygodni temu PKP PLK otworzyły oferty w przetargu na dobudowę drugiego toru na odcinku od Gdyni do Lęborka oraz budowę dwóch torów aglomeracyjnych od Redy do Wejherowa. Pięć z siedmiu ofert mieści się w budżecie PLK. Trwa obecnie ocena złożonych aplikacji. Wartość planowanych prac to ponad 3 mld zł. Co to oznacza? Dzięki temu od Gdyni do Lęborka wybudowany zostanie drugi tor. Powstaną też dwa dodatkowe tory pomiędzy Redą a Wejherowem. Będą one dedykowane dla SKM.

Koleją do elektrowni

Prace związane z budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej nabierają tempa. Dotyczy to także powiązanych z „atomem” inwestycji kolejowych. Trwają zaawansowane prace projektowe związane z modernizacją nieczynnej od ponad 30 lat linii Wejherowo – Choczewo. Chodzi także o budowę nowych odcinków torów z Choczewa przez teren elektrowni jądrowej do Steknicy. Jak zapowiadają kolejarze budowa ma zakończyć się w 2029 r. Jednocześnie została już wydana decyzja środowiskowa dla prac modernizacyjnych na linii Lębork – Łeba. Drugim projektem powiązanym z jądrową inwestycją jest modernizacja linii kolejowej 229 z Kartuz do Lęborka. Przetarg na jej rewitalizację został niedawno rozstrzygnięty. Pociągi pojadą z prędkością do 120 km/h., a pełen zakres prac poznamy po przygotowaniu dokumentacji projektowej. Inwestycja będzie kosztować ok. 625 mln zł.

Szybciej do Elbląga

Od początku wakacji remontowana jest także linia kolejowa pomiędzy Malborkiem a Elblągiem. Dzięki pracom pociągi przyspieszą nawet do 160 km/h. Drugim etapem prac, realizowanym w 2026 r. będzie modernizacja sieci trakcyjnej oraz przejazdów drogowo-kolejowych.