W województwie pomorskim zbudowano już ponad 660 km oznakowanych tras rowerowych, a prace trwają dalej. Zwiększa się też ruch rowerowy. W porównaniu do roku 2023 liczba przejazdów na Pomorskich Trasach Rowerowych w roku 2024 wzrosła o ponad 122 tys.

– To pokazuje, jak rozwój infrastruktury rowerowej budowanej przez samorządy lokalne przy udziale samorządu województwa wpływa na mobilność mieszkańców i turystów odwiedzających nasz region – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Ruch rowerowy jest coraz większy

Analizując szczegółowe dane z lat 2021-2024 zebrane z liczników zlokalizowanych w województwie pomorskim można dostrzec dynamiczny wzrost popularności tras rowerowych.

Przykładowo, w Tczewie na Wiślanej Trasie Rowerowej stanowiącej fragment szlaku EuroVelo 9 liczba przejazdów wzrosła z 30,5 tys. w 2021 r. do 41 tys. w 2024 r., czyli o 34,2 proc. W tym samym czasie na szlaku EuroVelo 10/13 przy punkcie widokowym Kaczy Winkiel na trasie Puck-Władysławowo liczba przejazdów wzrosła z 95,6 tys. do prawie 129 tys., czyli o 34,7 proc.

Warto do tego jeszcze dodać sieć szlaków rowerowych „Kaszubska Marszruta” poprowadzonych na terenie powiatu chojnickiego, m.in. w Parku Narodowym „Bory Tucholskie” i jego otulinie. Już teraz system rejestruje tam ponad 73 tys. przejazdów turystycznych rocznie.

– Coraz większe zainteresowanie trasami rowerowymi widać także w regionie słupskim, szczególnie na odcinku Ustka-Łeba. Miejscowości, które nie leżą bezpośrednio na głównych szlakach, jak np. Kluki, stają się obowiązkowymi punktami rowerowych wypraw – informuje Marta Chełkowska, dyrektorka Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Źródło: Pomorskie Trasy Rowerowe.

 

Nie tylko trasy turystyczne cieszą się popularnością. Rośnie także wykorzystanie rowerów w celach komunikacyjnych, np. jako dojazd do pracy lub szkoły. W samym Gdańsku na al. Zwycięstwa, liczba przejazdów wzrosła z ponad 944 tys. w 2021 r. do ponad 1,2 mln w 2024 r., czyli o 31,8 proc.

Co ciekawe, wzrasta także liczba rowerów przewożonych w pociągach i autobusach. Turystyka rowerowa oraz mobilność mieszkańców województwa pomorskiego staje się więc coraz bardziej zintegrowana z innymi środkami transportu.

Jak to wpływa na gospodarkę regionu?

Zestawiając wspomniane wcześniej dane z liczników rowerowych z wynikami badań Sonda doświadczeń i preferencji rowerowych 2023, przeprowadzonych przez urząd marszałkowski, można oszacować wpływ turystyki rowerowej na dochody jednostek samorządu terytorialnego w naszym regionie. Zarówno wielodniowe wyprawy, jak i krótsze wycieczki rowerowe przyniosły w 2024 r. co najmniej 12,3 mln zł dochodu z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

– Inwestycje w infrastrukturę rowerową oraz rozwój oferty dla rowerzystów mają nie tylko aspekt rekreacyjny, ale także realny wpływ na lokalną gospodarkę – podkreśla Marta Chełkowska. – Rozwój małych i średnich przedsiębiorstw skierowanych do rowerzystów, takich jak pensjonaty, wypożyczalnie rowerów czy restauracje, przekłada się na większe przychody i nowe miejsca pracy.