Pomorskie utrzymało czwarte miejsce w rankingu Indeks Millenium, który pokazuje potencjał innowacyjności polskich regionów. Wyprzedza nas tylko Mazowsze, Małopolska, Śląsk i Dolny Śląsk. W stosunku do poprzedniego roku zmniejszyliśmy dystans do lidera rankingu.
Ranking jest autorskim badaniem przeprowadzanym co roku przez banki Millenium.
Krajowi liderzy
Czołówka liderów polskiej innowacyjności jest od kilku lat niezmienna. To województwa mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie i pomorskie. Co ich łączy? – Czwarte miejsce w kraju to dobry wynik ale jesteśmy zmobilizowani, aby w kolejnych latach wejść na podium. Mam nadzieję, że przyczynią się do tego inicjowane przez samorząd województwa pomorskiego działania np. w ramach projektu Smart Progress. Jego celem jest zwiększenie kompetencji pomorskich przedsiębiorstw w zakresie realizacji projektów innowacyjnych. Zależy nam na większej liczbie i jakości projektów badawczo-rozwojowych bo to one tworzą nowe technologie w tak kluczowych obszarach jak np. sztuczna inteligencja, cyfryzacja, automatyzacja czy gospodarka obiegu zamkniętego – mówi Karolina Lipińska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP. Kolejne miejsca w rankingu, za Pomorzem zajęły takie województwa jak: śląskie, łódzkie i wielkopolskie. – Warto jednak odnotować niewielkie różnice w innowacyjności regionów w środkowej części zestawienia. To pozytywne zjawisko, które oznacza intensyfikację procesów innowacyjnych – pisze Grzegorz Maliszewski, jeden z autorów rankingu.
Pomorskie czwarte w Polsce
Województwo pomorskie pozostaje na silnym czwartym miejscu. Jakie są źródła tak dobrej pozycji? – Jest ich kilka. To z jednej strony dobra oferta edukacji akademickiej, w tym w szczególności dwóch uczelni badawczych – Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jesteśmy jedynym regionem w kraju, w którym funkcjonują dwie uczelnie o takim statusie. Z drugiej, nasi mieszkańcy należą do najbardziej przedsiębiorczych w Polsce – wylicza Karolina Lipińska. – Warto także wspomnieć o wsparciu, jakiego udziela samorząd województwa zagranicznym inwestorom oraz firmom wychodzącym na rynki zagraniczne – dodaje. W raporcie widać np., że wydatki na badania i rozwój mamy wyższe niż wyprzedający nas Dolny Śląsk. – Warto tu także zaznaczyć, że w większości są to wydatki własne firm, a nie wydatki publiczne – podkreśla przedstawicielka UMWP. Martwić może jednak mała liczba patentów zgłoszonych przez pomorskie firmy. – Jeśli chodzi o patenty, to jesteśmy na odległym miejscu. Ale mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni, np. dzięki współpracy w ramach Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. W ramach specjalizacji rozwijamy takie dziedziny jak automatyzacja pojazdów pływających czy technologie kosmiczne i satelitarne – podkreśla Lipińska.
Czym jest Indeks Millenium?
Indeks Millenium – Potencjał Innowacyjności Regionów jest każdego roku opracowywany przez zespól analityków Banku Millenium. Autorzy opracowania analizują pięć kryteriów innowacyjności. Są to: wydajność pracy, wydatki w sektorze B+R, edukacja policealna, liczba zatrudnionych w sektorze B+R oraz liczba patentów.