Ranking jest autorskim badaniem przeprowadzanym co roku przez banki Millenium.

 

Krajowi liderzy

Czołówka liderów polskiej innowacyjności jest od kilku lat niezmienna. To województwa mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie i pomorskie. Co ich łączy? – Czwarte miejsce w kraju to dobry wynik ale jesteśmy zmobilizowani, aby w kolejnych latach wejść na podium. Mam nadzieję, że przyczynią się do tego inicjowane przez samorząd województwa pomorskiego działania np. w ramach projektu Smart Progress. Jego celem jest zwiększenie kompetencji pomorskich przedsiębiorstw w zakresie realizacji projektów innowacyjnych. Zależy nam na większej liczbie i jakości projektów badawczo-rozwojowych bo to one tworzą nowe technologie w tak kluczowych obszarach jak np. sztuczna inteligencja, cyfryzacja, automatyzacja czy gospodarka obiegu zamkniętego – mówi Karolina Lipińska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP. Kolejne miejsca w rankingu, za Pomorzem zajęły takie województwa jak: śląskie, łódzkie i wielkopolskie. – Warto jednak odnotować niewielkie różnice w innowacyjności regionów w środkowej części zestawienia. To pozytywne zjawisko, które oznacza intensyfikację procesów innowacyjnych – pisze Grzegorz Maliszewski, jeden z autorów rankingu.

 

 

Pomorskie czwarte w Polsce

Województwo pomorskie pozostaje na silnym czwartym miejscu. Jakie są źródła tak dobrej pozycji? – Jest ich kilka. To z jednej strony dobra oferta edukacji akademickiej, w tym w szczególności dwóch uczelni badawczych – Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jesteśmy jedynym regionem w kraju, w którym funkcjonują dwie uczelnie o takim statusie. Z drugiej, nasi mieszkańcy należą do najbardziej przedsiębiorczych w Polsce – wylicza Karolina Lipińska. – Warto także wspomnieć o wsparciu, jakiego udziela samorząd województwa zagranicznym inwestorom oraz firmom wychodzącym na rynki zagraniczne – dodaje. W raporcie widać np., że wydatki na badania i rozwój mamy wyższe niż wyprzedający nas Dolny Śląsk. – Warto tu także zaznaczyć, że w większości są to wydatki własne firm, a nie wydatki publiczne – podkreśla przedstawicielka UMWP. Martwić może jednak mała liczba patentów zgłoszonych przez pomorskie firmy. – Jeśli chodzi o patenty, to jesteśmy na odległym miejscu. Ale mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni, np. dzięki współpracy w ramach Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. W ramach specjalizacji rozwijamy takie dziedziny jak automatyzacja pojazdów pływających czy technologie kosmiczne i satelitarne – podkreśla Lipińska.

Czym jest Indeks Millenium?

Indeks Millenium – Potencjał Innowacyjności Regionów jest każdego roku opracowywany przez zespól analityków Banku Millenium. Autorzy opracowania analizują pięć kryteriów innowacyjności. Są to: wydajność pracy, wydatki w sektorze B+R, edukacja policealna, liczba zatrudnionych w sektorze B+R oraz liczba patentów.