Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/07/Wdzydze_15.07.23_2.jpg Pomorskie dla Zdrowia – to był rekordowy weekend! Z porad i badań skorzystało aż 3,5 tys. osób

Pomorskie dla Zdrowia – to był rekordowy weekend! Z porad i badań skorzystało aż 3,5 tys. osób

Pomorskie dla Zdrowia we Wdzydzach Kiszewskich. Fot. Hanna Klawikowska
18.07.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
18.07.2023

W ramach akcji Pomorskie dla Zdrowia pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie we Wdzydzach Kiszewskich przebadali 2975, a Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku 500 osób. Największym problemem we Wdzydzach Kiszewskich i u słupskich pacjentów były zbyt wysokie ciśnienie oraz poziom glukozy. Dużo osób miało też nieprawidłowe BMI i wymagało fizjoterapii. Z jakimi jeszcze problemami zdrowotnymi zmagają się Pomorzanie?

Punkty medyczne, organizowane pod hasłem Pomorskie dla Zdrowia w ramach 25-lecia samorządu województwa pomorskiego, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Tego typu akcje to szansa na wczesne wykrycie ewentualnych problemów i podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych. Chodzi w nich też o podniesienie świadomości zdrowotnej i promowanie prozdrowotnego stylu życia.

Rekordowe zainteresowanie badaniami we Wdzydzach Kiszewskich

W ostatni weekend było bardzo gorąco, a pomimo to stoiska medyczne, podczas dwudniowego Jarmarku Wdzydzkiego, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Z darmowych badań i konsultacji medycznych skorzystało aż 2975 osób, czyli o 865 więcej niż w roku poprzednim. Porady onkologa miało 91 osób, a u 9 z nich wykryto nieprawidłowości. 377 chętnych dowiedziało się, jak prawidłowo badać piersi, a jedna z pań została skierowana do dalszej diagnostyki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też badania laboratoryjne, które wykonano u 213 osób. Poziom glukozy zbadano u 614 osób i u 69 z nich wykryto wyniki odbiegające od normy. Tylu samo osobom zmierzono ciśnienie, a nieprawidłowy wynik miało 83 z nich. Z warsztatów dotyczących profilaktyki i higieny jamy ustnej skorzystało 182 chętnych. Konsultację dietetyczną miały 174 osoby, u 58 wskaźnik masy ciała (BMI) był nieprawidłowy. Spirometrię wykonano u 154 pacjentów, a zaburzenia wykryto u z 40 wynik z nich. Badanie EKG i porady kardiolodzy udzielili 41 osobom, a u 10 zaobserwowano nieprawidłowości. Z kolei urolog zbadał 31 uczestników Jarmarku Wdzydzkiego, a nieprawidłowości wykrył u 12 z nich. Jedna z osób została skierowana do dalszej diagnostyki onkologicznej. 68 chętnych miało też wykonany masaż barku, a 115 skorzystało ze stanowiska do ćwiczeń równoważno-koordynacyjnych, u 7 pacjentów wykryto nieprawidłowości. Natomiast zabiegom Indiba (metoda leczenia urazów) poddały się 93 osoby. Ponadto, zespół ratownictwa medycznego udzielał informacji dotyczących zasad udzielania pierwszej pomocy. Nie zapomniano też o najmłodszych. Dla dzieci przygotowano darmowy kącik w ramach wolontariatu szpitalnego, gdzie mogły się bawić i korzystać z różnych atrakcji. W sumie skorzystało z niego 208 maluchów.

–Bardzo nas cieszy, że coraz więcej osób, w czasie jarmarku, korzysta z przygotowanych przez nasz szpital badań. Wiele osób przychodzi specjalnie, żeby skonsultować się z onkologiem czy kardiologiem – mówiła Marzena Mrozek prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. – Widzimy, że jest coraz większe zapotrzebowanie na konsultacje dermatologiczne pod kątem zmian skórnych, jak również spore było zainteresowanie rehabilitacją. I to na pewno weźmiemy pod uwagę przy kolejnych takich akcjach. Co ważne, coraz więcej lekarzy chce się w nie angażować – podkreślała Marzena Mrozek.

W Słupsku wykryto 21 zmian na skórze

W ciągu pięciu godzin specjaliści ze słupskiego szpitala w sobotę, 15 lipca zbadali prawie 500 osób. Medyczne namioty znajdowały się przy Zamku Książąt Pomorskich. Najwięcej, bo 244 osoby sprawdziły poziom glukozy i ciśnienia tętniczego. U 43 wskazano wynik odbiegający od normy. Znamiona występujące na skórze zbadało 126 chętnych, u 21 wykryto niepokojące i wymagające dalszej diagnostyki zmiany. Również skórę pod kątem łuszczycy sprawdzono u 92 pacjentów, dwie osoby wymagają dalszych testów. Badanie wykrywające bezdech senny miało 88 osób, u 11 wynik był nieprawidłowy. Z konsultacji bariatrycznych i analizy składu ciała skorzystało 91 pacjentów. Natomiast porady kardiologiczne i EKG przeprowadzono u 72 pacjentów, u czterech wynik był niepokojący. Konsultacji w kierunku ryzyka zachorowania na raka jelita grubego chirurdzy udzielili 83 chętnym. Na fantomach 67 osób uczyło się, jak prawidłowo badać piersi. Stoiska miały też poradnia laktacyjna i szkoła rodzenia. Te porady zainteresowały 43 osoby. Fizjoterapeuci skonsultowali 31 osób. Z zabiegów ultradźwiękami skorzystały 32 osoby, a 15 z drenażu limfatycznego. Łącznie do tego stoiska trafiło 150 osób, a u 43 z nich zalecono zabiegi fizjoterapeutyczne. Nauka pierwszej pomocy przedmedycznej zaciekawiła 73 osoby. Niemałe było też zainteresowanie programami profilaktycznymi realizowanymi w słupskim szpitalu, przez stoisko informacyjne POZ przewinęło się ponad 250 pacjentów. Poza poradami i badaniami medycznymi były też inne atrakcje. Dzieciom malowano buzie. Maluchy uczestniczyły w olimpiadzie sportowej, mini disco, a także dostawały wykonane z balona zwierzątka. Chętni mogli uczestniczyć w warsztatach m.in.: pisania poematów dada, haiku i poezji wirtualnej, a także tworzenia kolaży fotograficznych.

Kolejna tego typu akcja planowana jest podczas Dożynek Wojewódzkich w Szemudzie 9-10 września 2023 r.

 

 

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.