Porozumienie zostało podpisane 28 lipca 2025 r. Uczestniczyli w nim marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Leszek Bonna oraz dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Izabela Jezierska oraz dyrektor Departamentu Edukacji UMWP Adam Krawca.

Dekada przed nami

Projekt budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej jest wieloletnią inwestycją. Plan zakłada, że w 2027 r. wydane zostanie pozwolenie na budowę. Elektrownia ma dać prąd do sieci w 2036 roku.

– Przed nami cała dekada. Jako Pomorska specjalna Strefa Ekonomiczna patrzymy na inwestycje w długiej perspektywie. Chcemy tworzyć trwałe fundamenty dla wzrostu gospodarczego Pomorza – podkreśla Mirosław Kamiński, prezes zarządu PSSE.

Współpraca z inwestorem czyli z Polskimi elektrowniami Jądrowymi wpisuje się w cele Programu Polskiej Energetyki Jądrowej i politykę wspierania polskiego przemysłu.

Strategiczna współpraca dla regionu

Pierwsza polska elektrownia jądrowa powstaje w gminie Choczewo. Skala inwestycji jest ogromna, a sama elektrownia odmieni nie tylko Polski sektor energetyczny ale wpłynie na otoczenie gospodarcze, społeczne czy naukowe regionu.

– Porozumienie, które podpisujemy potwierdza, że Pomorze jest gotowe odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej. Jestem dumny, że możemy wspólnie z przedsiębiorcami, instytucjami i mieszkańcami uczestniczyć w procesie, który wykracza daleko poza samą budowę – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.  – Warto pamiętać, że PSSE od lat realizuje wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego wiele strategicznych projektów. Od rozwoju infrastruktury, przez edukacje po wsparcie inwestorów – dodaje marszałek Struk.

Dokument współpracy

Zawarte pomiędzy Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczna a Polskimi Elektrowniami Jądrowymi porozumienie zakłada szeroką współpracę w zakresie rozwoju kadr technicznych i inżynierskich, które będą kluczowe w procesie budowy elektrowni, ale również dla branż z otoczenia projektu.

– Nie da się myśleć o przyszłości bez ludzi dobrze wykształconych, przygotowanych i związanych z regionem, ani bez firm, które będą w stanie sprostać wymaganiom technologicznym i międzynarodowym normom obowiązującym w sektorze jądrowym – wyjaśnia Michał Szczupaczyński, członek zarządu PSSE.

Warto dodać, że edukacja jest traktowana przez samorząd województwa pomorskiego traktowana jako jeden z priorytetowych kierunków rozwoju, a kształcenie zawodowe na Pomorzu jest jednym z najlepszych w Europie.

– To także okazja do przebranżowienia dla obecnych specjalistów – osób z doświadczeniem, które dzięki odpowiedniemu wsparciu zdobędą nowe kwalifikacje i odnajdą się w dynamicznie rozwijającym się sektorze energetyki jądrowej – dodaje Szczupaczyński.

To właśnie wykształceni Pomorzanie będą fundamentem polskiej zmiany energetycznej. Co istotne, partnerska współpraca ma jeszcze bardziej ułatwić rozwój tzw. local content. Chodzi o wykorzystanie potencjału firm z najbliższego otoczenia inwestycji. Dzięki temu, działania gospodarcze nie tylko przynoszą zyski przedsiębiorstwom, ale również wspierają rozwój lokalny, budując silniejszą i bardziej zrównoważoną ekonomię. Udział w tak wielkim projekcie polskich firm to także szansa na zdobycie kompetencji, które mogą pomóc w zdobyciu zagranicznych rynków.