Gospodarka
Pomorska Rada Rolnicza zabiera się do pracy. Wręczono nominacje jej członkom

Pomorska Rada Rolnicza zabiera się do pracy. Wręczono nominacje jej członkom

Wręczenie nominacji do PRR. Fot. Marcin Szumny

Rada powstała w odpowiedzi na nasilające się problemy pomorskiego rolnictwa. Jej zadaniem będzie m.in. dyskusja na temat aktualnego stanu rolnictwa, kontakt z organizacjami rolniczymi i wsparcie rolników z regionu. W piątek 28 maja 2021 r. odbyło się uroczyste wręczenie nominacji członkom rady.

Pierwsze, nieoficjalne spotkanie rady odbyło się pod koniec lutego tego roku. Wtedy zadeklarowano intencję i wskazano na potrzebę utworzenia tego panelu.

Pomorska Rada Rolnicza

Pierwsze założycielskie posiedzenie Pomorskiej Rady Rolniczej otworzył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

– Chciałbym wyrazić wielkie zadowolenie, że po naszym pierwszym inauguracyjnym spotkaniu , które nie miało jeszcze formalnego charakteru, dziś możemy spotkać się na pierwszym posiedzeniu Pomorskiej Rady Rolnictwa – mówił.  – Bardzo nam zależy na tym, żeby prowadzić wspólny dialog na temat rozwoju obszarów wiejskich i gospodarki rolnej, która jest istotna dla naszego województwa. Potrzebujemy takiej partnerskiej dyskusji, podczas której będziemy rozmawiać o sprawach dotyczących rolników, hodowców – wszystkich osób , które funkcjonują w rolnictwie i zapewniają dużą ilość miejsc prac i którzy rozsławiają Pomorze i Polskę na rynkach Unii Europejskiej – dodał Struk.

Podczas posiedzenia zostało tez omówione podzielenie funduszy europejskich w latach 2021-2027. Chodziło przede wszystkim o pulę przeznaczoną na rozwój rolnictwa na Pomorzu. Marszałek podkreślał, że ważne jest dalsze finasowanie rozwoju obszarów wiejskich. Chodzi o wspieranie przedsiębiorstw rolnych, systemów transportowych czy edukacji w zawodach rolniczych. Struk zaznaczył, że to będzie tematem kolejnych posiedzeń nowo utworzonej Pomorskiej Rady Rolniczej.

Ekspercki skład rady

W skład PRR wchodzi dwadzieścia osób, które są przedstawicielami najważniejszych instytucji  rolniczych z regionu oraz kraju. Są to:

– Andrzej Derlecki – Pomorski Związek Hodowców Koni,

– Wiesław Burzyński,  Lech Kolaska, Karol Przygocki, Ryszard Kleinszmidt,  Andrzej Sobociński – Pomorska Izba Rolnicza,

– Grzegorz Brodziak – Federacja Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych,

– Andrzej Sawicki – Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz,

– Piotr Hałuszczak – Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych,

– Zygmunt Stromski – Pomorskie Zrzeszenie Hodowców Drobiu i Producentów Jaj,

– Józef Warunek – Pomorski Związek Hodowców Bydła Mlecznego,

– Andrzej Bujak – Trójmiejski Związek Hodowców Gołębi Rasowych, Drobiu, Ptaków Ozdobnych, Królików i Drobnych Zwierząt,

– Marek Mokwa (prezes) – Okręgowy Związek Hodowców Zarodowej Trzody Chlewnej w Gdańsku,

– Rafał Mładanowicz – Krajowa Federacja Producentów Zbóż,

– Sławomir Słupczyński (wójt gminy Ryjewo) – Związek Gmin Pomorskich,

– Alfred Portée – Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie,

– Marian Cieśliński – Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Województw pomorskie w PRR reprezentuje wicemarszałek Józef Sarnowski oraz Justyna Durzyńska i Krzysztof Pałkowski z Departamentu Rolnictwa i Środowiska UMWP.

Pomorskie rolnictwo

W województwie pomorskim działa ponad 60 tys. gospodarstw rolnych. Samorząd województwa pomorskiego realizuje szereg zadań z zakresu rolnictwa i obszarów wiejskich mających na celu promocję rolnictwa i żywności produkowanej w naszym regionie. Są to m.in. prowadzenie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego – Pomorskie, organizacja sympozjów rolniczych czy finansowanie udziału producentów żywności na największych krajowych targach rolno-spożywczych, czy współorganizacja wystaw zwierząt.

– Współfinansujemy Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe, tak ważne w dzisiejszych czasach postępujących zmian klimatycznych. Staramy się wspierać rolników również w trudnych sytuacjach, jak na przykład walka z ASF – mówi Krzysztof Pałkowski zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

To właśnie podczas pierwszego posiedzenia PRR odbyło się podpisanie umowy na Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe. Dokument z Jarosławem Kapiszką, dyrektorem Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych podpisał marszałek Mieczysław Struk.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.