Pomorskie Dni Przedsiębiorczości zorganizował Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. Stream z wydarzenia można cały czas oglądać w kanale You Tube.

 

Przedsiębiorczość jako aktywna postawa życiowa

Wydarzenie odbyło się już po raz 12. Przyciągnęło rekordową liczbę uczestników z 55 pomorskich szkół i uczelni, którzy łączyli się z prelegentami online. Gości m.in. z Trójmiasta, Słupska, Tczewa, Malborka, Kartuz, Wejherowa, Bytowa czy Kwidzyna przywitał wicemarszałek województwa Leszek Bonna. – Pomorskimi Dniami Przedsiębiorczości promujemy przedsiębiorczość rozumianą nie tylko przez pryzmat ekonomiczny, ale przede wszystkim jako aktywną postawę, która pozwala realizować plany życiowe zgodne z naszymi talentami i naszymi umiejętnościami – mówił Bonna. – Każdy znajdzie tu coś dla siebie: inspirację do działania, pomysł na zmiany, nową drogę zawodową. Pamiętajcie o tym, że nie ma nic pewniejszego niż ciągła zmiana – podkreślił.

Młodzież najbardziej zainteresowało spotkanie inspirująco-motywacyjne ze znanymi youtuberami, mówcami i biznesmenami znanymi z sieci. – Najwięcej uczestników naszego Dnia Przedsiębiorczości to uczniowie z liceum, ósmych klas, ale też studenci i te osoby, które właśnie skończyły edukację i zastanawiają się, co dalej – mówi Tomasz Robaczewski z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – Uczestnikom najbardziej spodobały się poruszane tematy, dobrze dobrani prelegenci i język mówców, dopasowany do młodych ludzi. Wiele pozytywnych komentarzy w Internecie i aktywność młodych świadczą o tym, że formuła online świetnie się sprawdziła – zaznacza Robaczewski.

Młodzież miała wiele pytań do prelegentów. Dopytywali m.in. o to, jak nauczyć się wyciągać wnioski z błędów, jak przekonać rodziców do ich pasji oraz gdzie szukać motywacji. Pojawiały się też kwestie zarobków i inwestowania w rozwój siebie i firmy. Statystki wskazują, że uczestnicy podczas ponad 3-godzinnego spotkania zabrali głos kilka tysięcy razy.

 

Kompetencje przyszłości i umiejętności cyfrowe dla wszystkich

Głównym tematem spotkania były kompetencje przyszłości. Panel poprowadził Karol Wyszyński, specjalista w zakresie video marketingu. Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018, psycholog i trener, mówił o tym, jak ważną rolę pełnią w życiu emocje. Jak je rozpoznawać u siebie i innych, nazywać oraz wyrażać i dlaczego są one „kierownicą pojazdu” na drogach życia, zwłaszcza takich, jak pandemia koronawirusa oraz lockdown. – Emocje są kluczem, dzięki któremu możemy odzyskać balans – wyjaśniał Staroń.

O znaczeniu współpracy w życiu zawodowym i nie tylko przypomniał Michał Zawadka, pisarz, mówca, ekspert komunikacji i relacji z młodymi ludźmi. – Współpraca to szacunek, z którego wypływa później zaufanie. To dostrzeganie oraz docenianie wartości innego człowieka. Korzystając z wiedzy innych możemy osiągać znacznie więcej i rozwijać się – tłumaczył Michał Zawadka.

Michał Kowalczyk, który na co dzień uczy, jak poprzez znajomość Excela zmieniać swoją drogę zawodową, opowiedział o umiejętnościach cyfrowych. Młodzi Pomorzanie dowiedzieli się, dlaczego korzystanie z informacji oraz danych czy rozsądne używanie mediów społecznościowych przydają się w późniejszej pracy. Zachęcał do tego, aby szukać swojej ścieżki rozwoju. – Próbuj i nie przejmuj się tym, co mówią inni. Pamiętaj, że inni także mogą się mylić, twoi rodzice, nauczyciele, pracodawca, to jest normalne. Jeżeli nie spróbujesz, to nie dowiesz się, czy to zadziała – zachęcał Michał Kowalczyk.

O tym, jak wejść na rynek ze swoimi pomysłami, opowiadał Michał Matysiak, fotograf oraz przedsiębiorca. Jak tłumaczył, w życiu jest bardzo wiele okazji, które przychodzą do nas, ale trzeba być na nie gotowym, mieć na nie czas oraz zasoby. – Zacznijcie robić coś, co bardzo lubicie. Nie do końca musicie to umieć, ale róbcie to na początku za darmo, właśnie teraz, kiedy jesteście na utrzymaniu rodziców. To doskonała okazja do tego, aby wyszkolić się w wymarzonej dziedzinie – radził.

 

Myślenie krytyczne i Matura to Bzdura

Adam Drzewicki, twórca popularnego kanału Matura To Bzdura, który w tym roku obchodzi 10 lat, opowiadał o tym, jak go tworzył i rozwijał. Podkreślił znaczenie pasji, która wiąże się z samokształceniem i pogłębianiem wiedzy, bo bez niej trudno stworzyć coś, co przyciągnie odbiorców. – Musi to być coś, na czym się znasz albo co lubisz robić – mówił Adam Drzewicki. – Trzeba spojrzeć na to, jak na pracę, biznes, który nabierze rozpędu.

Oglądający mogli także dowiedzieć się, czym są błędy poznawcze i krytyczne myślenie. Temat zaprezentował Piotr Bucki, specjalista w obszarze brandingu, marketingu i komunikacji. – To umiejętność myślenia w sposób racjonalny, uporządkowany i sformalizowany w momencie wydawania pierwszej opinii. Stosuje się ją po to, żeby zrozumieć związki między faktami lub koncepcjami. Dzięki niemu potrafimy zdecydować, w co wierzyć i dlaczego nie wierzyć każdemu, kto wyda opinię – wyjaśniał Piotr Bucki w swojej prezentacji.

 

Więcej informacji o Pomorskich Dniach Przedsiębiorczości 2020 na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.