Monice Pyrek, lekkoatletce, która organizuje w szkołach specjalne lekcje WF-u, zainicjowała warsztaty skoku o tyczce dla uczniów, stworzyła e-platformę Siła Sportu przyznano tytuł Przyjaciela Szkoły, a tytułem Inicjatywa Edukacyjna Roku uhonorowano międzynarodowy projekt Dajcie nam głos!!! Kasia Stoparczyk i Dzieci.

Kim jest wybitny pedagog?

Gabriel Wołosewicz pracuje w Powiatowym Zespole Szkół im. Maurycego Mochnackiego w Redzie. Uczy chemii i przedmiotów zawodowych. Wołosewicz opracował interaktywną mapę karier, która służy doradztwu zawodowemu. Z jego inicjatywy w szkole w Redzie powstał nowy kierunek zawodowy. To technik lotniskowych służb operacyjnych. Pedagog jest też autorem programu nauczania dla zawodu technik eksploatacji portów i terminali oraz technik służb operacyjnych. Ponadto, jest autorem programu Planowanie kariery zawodowej drogą do sukcesu na rynku pracy, a także współautorem innowacji szkolnej Lider innowacji i intraprzedsiębiorczości – doradztwo biznesowe oraz Obsługa celna w portach i terminalach. Wołosewicz współtworzył zespół zadaniowy Szkoła przyjazna rodzinie. Jest też pomysłodawca Tygodnia Tolerancji, w ramach którego przeprowadził warsztat Inni to także my – czy jestem tolerancyjnym człowiekiem?

Nauczyciel musi być kreatywny

Gabriel Wołosewicz pokonał 12 konkurentów i otrzymał tytuł Nauczyciela Roku 2024. Jest doskonale oceniany przez uczniów. Wielu jego podopiecznych podkreśliło, że to świetny pedagog, z sercem i pasją. Po prostu człowiek-orkiestra, który nigdy nie zawiódł i przekracza granice niemożliwości, żeby w szkole było lepiej, ciekawiej i weselej.

Wołosewicz odebrał nagrodę z rąk ministry edukacji narodowej Barbary Nowackiej. Laureat, dziękując za otrzymanie tytułu, podkreślił, że to bodziec do dalszego działania.

– Myślę, że każda z osób, która wybiera zawód nauczyciela wie, że nie wolno poprzestać na laurach. Trzeba kreować rzeczywistość, a ta nieustannie się zmienia. Wizja edukacji zgodnej z postępem technologicznym i nauką jest bardzo ważna. Bardzo cenię sobie innowacyjne podejście, różnorodne projekty, które bardzo kształtują osobowość, które bardzo kształtują kompetencje młodych ludzi, naprawdę na miarę XXI wieku  – dodał nagrodzony pedagog.

O konkursie

Po raz pierwszy plebiscyt na najlepszego nauczyciela w Polsce odbył się w 2002 r. Do 2016 r. był wspólnie organizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz „Głos Nauczycielski”. W tym, po siedmioletniej przerwie, minister edukacji Barbara Nowacka zdecydowała, że ponownie MEN będzie współorganizować konkurs. Celem konkursu jest uhonorowanie nauczycieli i wychowawców, którzy z oddaniem pracują nad rozwojem uczniów. Są docenieni przez młodzież, grono pedagogiczne i rodziców.