Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/05/Scena-Odyseja-1.jpg Podróż w głąb siebie, czyli jak odnaleźć Itakę. Spektakl „Odyseja” na Dworcu PKS w Słupsku

Podróż w głąb siebie, czyli jak odnaleźć Itakę. Spektakl „Odyseja” na Dworcu PKS w Słupsku

Scena ze spektaklu „Odyseja”. Fot. źródło: https://bgsw.pl
01.06.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
01.06.2021

Teatr Nowszy oraz Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zapraszają na pokaz spektaklu „Odyseja”, który odbędzie się w piątek, 4 czerwca 2021 r. o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki. Wyznaczono limit osób do 50.

  • choreografia: Tomasz Ciesielski w ścisłej współpracy z tancerzami
  • taniec: Natalia „Sarna” Kladziwa, Oscar Mafa, Paweł Urbanowicz
  • muzyka: Sean Palmer, Kuba Pałys
  • kostiumy: Damian Kretschmer
  • produkcja:  Joanna Stasina

Od chaosu od kosmosu

Projekt „Odyseja” to nie tylko przywołanie motywu homerowskiej podróży Odyseusza. To także artystyczna droga od mitologicznego chaosu do poezji kosmosu Kubricka. Spojrzenie w świat, który „wyszedł z formy” rozbudzając w Hamlecie konieczność jego naprawy.
Realizatorzy projektu zapraszają widzów do miejsca, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy. Na dworcu kolejowym – pomiędzy przyjazdami i odjazdami pociągów – będzie można wspólnie doświadczać wyprawy w różnych jej momentach: tuż przed „wyjazdem”, w chwili zwątpienia oraz w procesie dojrzewania – rytualnej „śmierci do nowego życia”. Każdy uczestnik otrzyma zestaw słuchawkowy, który będzie bramą do intymnego świata wykreowanego przez performerów, a niedostępnego dla przypadkowych przechodniów. Poprzez język teatru i tańca zbada, w jakim stopniu archetyp homo viator – człowieka w drodze, jest aktualny dla współczesnego Europejczyka.

Czy łatwo odnaleźć Itakę?

Mimo że współczesny świat stoi przed ludźmi otworem, to coraz rzadziej wyruszają w podróż, która nie tylko jest przygodą, ale też ścieżką wewnętrznej przemiany. Obecnie można polecieć na koniec świata lub zdobyć z wycieczką Mount Everest. Nie oznacza to jednak, że przekracza się jakiekolwiek osobiste granice. Doświadcza się jedynie iluzji rytuału przejścia, którą chętnie wzmacnia się epicką relacją w mediach społecznościowych. Istotą podróży jest to, co po drodze. To otrząśnięcie się z młodzieńczych ideałów i odnalezienie sensu życia – swojej Itaki.

Regulamin udziału:

  • wydarzenie jest bezpłatne
  • limit widzów: 50 osób

Każdy zarejestrowany uczestnik wydarzenia powinien posiadać własny zestaw słuchawkowy z wejściem mini jack. W przypadku nie posiadania własnych słuchawek organizator zapewni zestawy dodatkowe z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w okresie pandemii.

Zasady dla wspólnego bezpieczeństwa:

  • jeśli masz objawy przeziębienia, gorączki lub choroby COVID-19, nie przychodź na spektakl, zostań w domu,
  • przed rozpoczęciem spektaklu wypełnij dostępne na miejscu oświadczenie o stanie zdrowia,
  • umyj i zdezynfekuj ręce po przyjściu na spektakl, przed odbiorem zestawu słuchawkowego,
  • podczas spektaklu należy mieć zakryte nos i usta,
  • organizator ma prawo odmówić udziału w spektaklu osobom z objawami przeziębienia, gorączki lub choroby COVID-19, osobom które nie wypełnią oświadczenia o stanie zdrowia oraz osobom bez maseczek ochronnych.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.