Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/05/03-1.jpg Pod hasłem „Żeglarska sztafeta pokoleń”. Inauguracja obchodów stulecia PZŻ

Pod hasłem „Żeglarska sztafeta pokoleń”. Inauguracja obchodów stulecia PZŻ

Powitanie załogi STS Generał Zaruski w Gdańsku. Fot. Karol Stańczak
24.05.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
24.05.2022

Uroczystości związane z inauguracją jubileuszu Polskiego Związku Żeglarskiego zorganizowane zostały 24 maja 2022 r. w Gdańsku. Najlepszym klubom oraz wybitnym żeglarzom wręczone zostały honorowe odznaczenia, medale i wyróżnienia.

Polski Związek Żeglarski (PZŻ) został powołany do życia 11 maja 1924 r. Za dwa lata obchodzić więc będziemy stulecie tego wydarzenia. Warto jednak pamiętać, że założenie PZŻ nie wyznaczało początku historii polskiego żeglarstwa, która wiąże się z klubami istniejącymi już wcześniej. Z czterech klubów-założycieli PZŻ dwa były z Pomorza – Pierwszy Polski Klub Jachtowy w Gdańsku (obecny Polski Klub Morski) oraz Klub Żeglarski Chojnice (obecny Chojnicki Klub Żeglarski). Oba w 2022 r. obchodzą 100-lecie swojego powstania.

Zobacz: https://pomorskie.eu/najstarszy-klub-zeglarski-w-polsce-ma-juz-100-lat-w-charzykowach-odbyly-sie-rocznicowe-uroczystosci/

Powitanie Zaruskiego i uroczysta gala

Inauguracja obchodów stulecia PZŻ pod hasłem „Żeglarska sztafeta pokoleń” rozpoczęła się od powitania STS Generał Zaruski, flagowego żaglowca miasta Gdańska. Po zakończeniu rejsu z Bremy jednostka zacumowała na Motławie przy nabrzeżu obok Zielonego Mostu.

Następnie uroczystości przeniosły się do Dworu Artusa. Wśród przybyłych tam gości wymienić można m.in. wiceprezesa PZŻ i prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego (PoZŻ) Bogusława Witkowskiego, marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz oraz wioślarza, czterokrotnego mistrza świata i mistrza olimpijskiego Adama Korola.

Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja bander historycznych i współczesnych bander klubów żeglarskich. Przygotowana też została wystawa prezentująca ich dorobek. Spotkanie uświetniły występy Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”.

Wyróżnienia dla klubów i żeglarzy

Marszałek Mieczysław Struk specjalnym odznaczeniem „De nihilo nihil fit” („Nic nie powstaje z niczego”) uhonorował najlepsze kluby żeglarskie naszego województwa, tj. Polski Klub Morski w Gdańsku (PKM), Chojnicki Klub Żeglarski (ChKŻ) oraz Akademicki Klub Morski w Gdańsku (AKM).

 – Jako marszałek województwa pomorskiego, a prywatnie jako zagorzały żeglarz, bardzo się cieszę, że Kluby o tak wspaniałych tradycjach kontynuują żeglarską działalność i dbają, by ten jeden z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących sportów był obecny w naszym regionie – mówił marszałek Struk.

Dodatkowo, przedstawicielom PKM Aleksandra Dulkiewicz wręczyła Medale Prezydenta Miasta Gdańska. Wyróżnienia otrzymali także wybitni żeglarze: Wacław Liskiewicz, Roman Paszke i Piotr Myszka. Z kolei prezes Bogusław Witkowski przyznał Honorowe odznaki „Zasłużony dla żeglarstwa pomorskiego” Leonowi Godlewskiemu i Janowi Derenczowi z PKM, Kazimierzowi Koterwie i Jakubowi Mariańskiemu z AKM oraz Piotrowi Dylonowi i Mieczysławowi Lewandowskiemu z Jachtklubu Stoczni Gdańskiej. Medalem za szczególne zasługi dla żeglarstwa pomorskiego uhonorowany został Krzysztof Paul z AKM.

*  *  *

Polski Klub Morski założony został w 1922 r. w Wolnym Mieście Gdańsku jako Pierwszy Polski Klub Jachtowy. Pod koniec lat 20. Połączył się z Klubem Morskim, a następnie z Klubem Polskim. W ten sposób w 1933 r. powstał Polski Klub Morski. To na należącym do tego klubu jachcie „Korsarz” Tadeusz Prechitko zdobył pierwsze miejsce w regatach dojazdowych na Igrzyska Olimpijskie z Sopotu do Kilonii w 1936 r., co było wielkim sukcesem polskiego żeglarstwa przedwojennego. Z klubem związany był Tadeusz Ziółkowski, pierwszy komendant statku szkolnego „Lwów”. W tym roku PKM obchodzi 100-lecie swojego istnienia.

Chojnicki Klub Żeglarski to najstarszy polski klub żeglarski. Zaistniał za sprawą pionierskiej pracy Ottona Weilanda, który od 1912 r. uprawiał żeglarstwo na Jeziorze Charzykowskim. W ciągu kilku lat zgromadził wokół siebie grono pasjonatów sportów wodnych, z którymi w 1919 r. założył Stowarzyszenie Przyjaciół Żeglarstwa. Trzy lata później, 16 marca 1922 r., powstało Towarzystwo Przyjaciół Żeglarstwa, które w 1923 r. zmieniło nazwę na Klub Żeglarski Chojnice. W 1924 r. klub ten był współzałożycielem Polskiego Związku Żeglarskiego. Zlikwidowany w 1950 r., został reaktywowany dwadzieścia lat później jako Chojnicki Klub Żeglarski. W tym roku obchodzi 100-lecie swojego istnienia.

Akademicki Klub Morski powstał w 1932 r. w Wolnym Mieście Gdańsku jako oddział Akademickiego Związku Morskiego przy Politechnice Gdańskiej. Rozwiązany w 1949 r. i przyłączony do Akademickiego Związku Sportowego. W 1957 r. reaktywowany jako Klub Morski AZS, a w 1965 r. przekształcony w Akademicki Klub Morski AZS i ZSP. W 2003 r. uniezależnił się od AZS i działa jako Akademicki Klub Morski. Z klubem związani są albo byli tacy słynni gdańscy żeglarze, jak m.in. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Wacław Liskiewicz, Piotr Adamowicz, Jacek Jettmar, Krzysztof Zawalski, Jerzy Wąsowicz czy Krzysztof Paul. W 2016 r. AKM otrzymał tytuł Pomorskiego Klubu 50-lecia PZŻ. W 2022 r. AKM obchodzi 90-lecie istnienia.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.