Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/09/IMG_9738-scaled.jpg Pociągiem na nowy rok szkolny. Co mówią pasażerowie pierwszych składów z Malborka do Grudziądza?

Pociągiem na nowy rok szkolny. Co mówią pasażerowie pierwszych składów z Malborka do Grudziądza?

Fot. Aleksander Olszak
05.09.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
05.09.2023

Pierwszym pociągiem ze Szczecinka do Gdyni Głównej 4 września 2023 r. pojechał wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna, a jak działa połączenie do Grudziądza, 3 września 2023 r. sprawdził członek Zarządu Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski.

Pociąg 95862 odjazd

Poniedziałkowy poranek, Malbork godzina 6.09, peron 4.

– 95862 gotów do odjazdu – skrzeczy radio.

Krótki gwizd i szynobus do Grudziądza powoli rusza w prawie 80 kilometrową podróż. To pierwszy pociąg tego dnia. Choć oficjalna inauguracja połączeń odbyła się w niedzielę 3 września, to właśnie poniedziałek był jednym z ważniejszych dni dla tej trasy.

– Dla mieszkańców Powiśla to bardzo ważne wydarzenie. Pociąg ułatwi dojazd do Malborka, Sztumu, Kwidzyna czy Grudziądza lub Trójmiasta. Po modernizacji torów jedziemy szybko, bezpiecznie i co ważne wygodnie, bo trasę obsługują komfortowe szynobusy – zachwala połączenie Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, który przejazd pociągiem ma już za sobą.

Skład szybko pokonuje kolejne kilometry zmodernizowanej trasy. Jest wcześnie, w Gościszewie czy Sztumie wsiadają pojedynczy pasażerowie. Więcej osób na peronie czeka w Kwidzynie.

Kwidzyn i dalej na południe

Miasto nad Liwą przez około dwa lata było ostatnią stacją. Tu pociągi z Malborka musiały kończyć bieg i wracać na północ. Teraz trasa jest otwarta dalej, aż do Grudziądza. Wsiadają kolejni pasażerowie i są zachwyceni.

– Pracuję w Kwidzynie i przez pięć lat musiałam dojeżdżać z Gardei autobusami zastępczymi. To nie było wygodne. Zwłaszcza, że mieszkam przy stacji, a komunikacja zastępcza zatrzymywała się na przelotówce i musiałam do niej dojść – opowiada jedna z pasażerek.

Szynobus rusza dalej. Tory prowadzą teraz w dół i rozpoczyna się najbardziej malowniczy odcinek trasy. Spośród porannych mgieł roztacza się widok na dolinę Wisły. Po jednej stronie dymią kominy zakładów papierniczych, a po drugiej widać choćby przedwojenną linię kolejową do Opalenia i mostu na Wiśle.

Na granicy województwa

Szynobus minął Sadlinki, gdzie wsiedli kolejni pasażerowie. Zatrzymał się też w Dziwne, ale na peronie nikt nie czekał.

– Następna stacja Gardeja – oznajmia kierownik pociągu.

To ostatnia stacja przed granicą województwa. Do pociągu wsiada ubrana na galowo młodzież, która jedzie na rozpoczęcie  roku szkolnego. Czy będą korzystać z pociągów w swoich codziennych dojazdach do szkoły?

– Tak. Pociąg jest fajniejszy – mówi jeden z uczniów. – Ale jest też szybszy – dodaje drugi.– Dzięki pociągowi możemy kilkanaście minut dłużej pospać, a to zysk na cały dzień – komentują.

Uczniowie kupują u konduktora bilety miesięczne.

Dojeżdżamy do Grudziądza

I tak niewiele po ponad godzinnej jeździe dojeżdżamy do Grudziądza. Z pociągu wysiada kilkadziesiąt osób. Część udaje się na przystanek komunikacji miejskiej, część jak uczniowie z Gardei, idą piechotą na rozpoczęcie roku szkolnego w jednej z grudziądzkich szkół. Na peronie zauważamy osobę z aparatem. To jeden z pomorskich miłośników kolei.

– Świetnie, że wreszcie udało się uruchomić to połączenie. Dla mnie to bardzo ciekawa trasa. Będę mógł do Torunia wreszcie jechać inaczej niż przez Bydgoszcz – opowiada.

Oczywiście zapraszamy do pociągów na tej i innych liniach na Pomorzu, pamiętajmy jednak, że turystyka kolejowa to jedno, ale w większości podróżnymi są osoby regularnie korzystający z pociągów.

– Wszak Pomorzanie najchętniej w Polsce wybierają kolej – zaznacza Józef Sarnowski.

A nam nie pozostaje nic innego, jak poczekać na kurs powrotny do Malborka.

 Na zachodzie są zmiany

Tak, jak 3 września na Powiślu, tak 4 września 2023 r. na zachodnich kresach naszego regionu działy się ważne, kolejowe rzeczy. Raptem 22 minuty później niż w Malborku, tyle że na stacji Szczecinek kierownik pociągu ogłosił odjazd składu o numerze 80990.

– To długo wyczekiwane połączenie. To spełnienie oczekiwań wielu środowisk, od młodzieży po seniorów – mówił tuż przed wyjazdem Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

W trwającą trzy i pół godziny podróż wyruszył TUR, pierwsze od wielu lat bezpośrednie połączenie Szczecinka, Czarnego czy Człuchowa z Trójmiastem.

Fot. fb.com/DanielRek

Głos z pokładu

O tym, jak ważne dla tej części województwa pomorskiego jest to wydarzenie mówili zadowoleni  pasażerowie pierwszego TUR’a,

– To ogromne ułatwienie dla podróżujących – mówił senator RP Stanisław Lamczyk.

Na zalety pociągu zwracał również uwagę Burmistrz Szczecinka Daniel Rak.

– Mamy nową jakość podróży do Gdańska i Gdyni. A pociągiem ze Szczecinka będzie można dojechać nawet na Hel – informował.

Warto dodać, że uruchomienie połączenia nie byłoby możliwe bez doskonałej współpracy z samorządem województwa zachodnio-pomorskiego.

Fot. fb.com/DanielRek

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.