Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Gospodarka
Pociągi pojadą co 10 minut lub częściej. Od 1 lipca na tory wyjedzie więcej składów Szybkiej Kolei Miejskiej

Pociągi pojadą co 10 minut lub częściej. Od 1 lipca na tory wyjedzie więcej składów Szybkiej Kolei Miejskiej

Pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście na stacji Sopot

W dni powszednie pociągi pomiędzy Gdańskiem a Gdynią pojadą nawet co 10 minut. Częstsze kursy będą również w weekendy. Do tego uruchomione zostaną pociągi nocne. To odpowiedź samorządu województwa pomorskiego na zwiększoną frekwencję w pociągach na terenie trójmiejskiej aglomeracji.

 

Zmiany w rozkładzie jazdy wejdą w życie 1 lipca 2020 r.

 

SKM pojedzie częściej

Gospodarka coraz bardziej się odmraża, do miejsc pracy wróciła już większość pracujących dotąd zdalnie osób. Do tego rozpoczyna się letni sezon turystyczny i do Trójmiasta licznie przyjeżdżają turyści. To wszystko wpływa na to, że z pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej kursujących pomiędzy Gdańskiem a Gdynią i Wejherowem korzysta coraz więcej pasażerów. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podróżnych, zwiększamy częstotliwość kursowania pociągów. Można powiedzieć, że praktycznie przywracamy rozkład sprzed ograniczeń związanych z pandemią – mówi Eugeniusz Manikowski, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Więcej pociągów to zarówno możliwość zachowania niezbędnego społecznego dystansu, ale również wygodniejsza podróż – dodaje. Co ważne, dzięki zmianom w rozkładzie, na stacji Gdańsk Wrzeszcz, która jest ważnym węzłem linii SKM, będzie łatwiej się przesiadać do pociągów w kierunku Kościerzyny i Kartuz.

 

Co się zmieni w rozkładzie jazdy?

Najważniejszą zmianą będzie uruchomienie dodatkowych 65 pociągów w dni powszednie. – Oznacza to, że pomiędzy Gdańskiem a Gdynią praktycznie przez cały dzień pociągi będą kursować nie rzadziej niż co 10 minut – wyjaśnia dyrektor Manikowski. Na odcinku z Gdyni do Wejherowa pociągi pojadą co 20 minut. – Zwiększamy także liczbę składów w weekendy. Na przykład w soboty pociągi pojadą nie rzadziej niż co 15 minut, a w niedziele nie rzadziej niż co 30 minut – informuje. Wakacyjny rozkład jazdy to również pociągi nocne. – Przywracamy ofertę nocnych przejazdów. Składy z Gdyni do Gdańska będą kursować przez całą noc co godzinę – mówi Manikowski. Szczegółowy rozkład jazdy, obowiązujący od 1 lipca 2020 r., zostanie opublikowany na stronie Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście.

 

Impulsem na plażę

To nie jedyne zmiany na kolei, jakie na lato przygotował pomorski samorząd. – Już teraz mogę zapowiedzieć, że od 27 czerwca uruchamiamy wakacyjne pociągi z Gdyni do Ustki. A co ważne, pociągi skończą bieg na przystanku Ustka Uroczysko, z którego na plażę zachodnią jest kilkaset metrów – zapowiada dyrektor Manikowski. Szczegółowy informacje o połączeniu oraz rozkład jazdy podamy już wkrótce. 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.