Zebrani przedstawiciele Zespołu, przedstawiciele organizacji pozarządowych wraz z dr hab. Pawłem Kaczmarczykiem, dyrektorem Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego dyskutowali nad działaniami realizowanymi i projektowanymi w zakresie regionalnej polityki imigracyjnej na Pomorzu.
Przedstawicielka organizacji pozarządowej przedstawiła założenia projektu pn. „Podnoszenie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego na rzecz integracji imigrantów”, uzgodnienia zakresu uczestnictwa powiatów oraz plany dalszych działań w ramach projektu. To przedsięwzięcie zostało zlecone przez Samorząd Województwa Pomorskiego i służy tworzeniu usług sprzyjających integracji imigrantek i imigrantek w regionie.
Ważną częścią spotkania były przedstawione postulaty zespołu badawczego pod kierunkiem dr hab. Pawła Kaczmarczyka w zakresie wypracowania optymalnych działań na rzecz integracji imigrantów w samorządach lokalnych. Badacz wskazał także na konieczność zaproszenia i uczestnictwa samych imigrantów w pracach nad politykami publicznymi, służącymi integracji imigrantów w środowisku lokalnym.
W toku ożywionej dyskusji analizowano również projekt dokumentu „Polityka migracyjna Polski”
z dnia 10 czerwcu 2019 roku, opracowany przez Zespół do Spraw Migracji Departamentu Analiz
i Polityki Migracyjnej MSWiA. Wskazano, że brak polityki migracyjnej Polski nie sprzyja działaniom strategicznym samorządów lokalnych w zakresie imigracji. Jednocześnie podkreślono znaczenie działań na rzecz integracji społecznej imigrantów w regionie pomorskim, w tym w ramach wypracowywanych wspólnie z partnerami społecznymi polityk publicznych samorządu województwa.
Ponadto Pani Katarzyna Weremko dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej UMWP zaprezentowała relację z wizyty studyjnej przedstawicieli Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Miasta Gdańska i Powiatu Starogardzkiego w Brukseli w dniach 25-28 czerwca br. Dyrektor podkreśliła, iż uczestnicy wizyty mieli możliwość poznania polityk i narzędzi stosowanych w obszarze rynku pracy, pomocy społecznej, edukacji i zdrowia na rzecz integracji imigrantów wdrażanych na poziomie regionów w Belgii, a także w innych państwach Unii Europejskiej. Bezcennym okazało się nawiązanie kontaktów z partnerami podejmującymi działania w obszarze integracji oraz poszerzenie wiedzy o mechanizmach finansowych UE dedykowanych szeroko rozumianemu wsparciu imigrantów.
Jednocześnie podkreślono, że wymiana doświadczeń w zakresie wsparcia imigrantów, zasilająca
zasoby wiedzy członków Zespołu oraz aktywność pomorskich partnerów społecznych i powiatowych stanowią wyraz synergii, służącej integracji społecznej w regionie.
Galeria zdjęć Fot.: Maciej Kochanowski