Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Po 18 latach w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku znowu będą rodziły się dzieci. Nowa porodówka czeka na pierwsze mamy [GALERIA]

Po 18 latach w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku znowu będą rodziły się dzieci. Nowa porodówka czeka na pierwsze mamy [GALERIA]

Oddział położniczo-ginekologiczny

Na oddziale położniczo-ginekologicznym jest ponad 50 miejsc. Są sale dla matek z dziećmi i stanowiska do ratowania noworodków. Pierwsze maluchy, które przyjdą na świat w słupskim szpitalu dostaną specjalne upominki.

 

Pacjentki na oddział położniczo-ginekologiczny będą przyjmowane od 6 lutego 2018 r. W uroczystym otwarciu oddziałów położniczo-ginekologicznego, neonatologicznego, a także bloku porodowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku 26 stycznia 2018 r. wzięli udział marszałkowie Mieczysław Struk i Paweł Orłowski.

 

Noworodki urodzą się w Słupsku

Remont, dzięki któremu powstał nowy oddział położniczo-ginekologiczny obejmował przebudowę zarówno klinki w Słupsku, jak i w filii szpitala w Ustce. Dotyczyło to oddziałów neonatologicznego oraz otolaryngologicznego i bloku porodowego, poradni stomatologicznej oraz poradni chirurgii dziecięcej w Słupsku, a w Ustce – oddziału dermatologicznego. Na potrzeby nowych oddziałów, w tym bloku porodowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym zostało przebudowane I piętro budynków A, E oraz C. Cała inwestycja kosztowała prawie 11 mln zł. W ten sposób porodówka po 18 latach wróciła do Słupska. Oddział do Ustki został przeniesiony w 2000 r. Było to konieczne, ponieważ budynki przy ulicy Kopernika, gdzie znajdował się słupski szpital, nie spełniały wymogów technicznych.

– Przeniesienie położnictwa i ginekologii z Ustki do Słupska było niezbędne, aby poprawić opiekę nad pacjentkami. – To bardzo ważny moment, gdyż po osiemnastu latach słupszczanki będą mogły rodzić w swoim mieście i nie będą musiały jeździć do Ustki –  mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Pierwsze maluchy, które przyjdą na świat w słupskiej porodówce, dostaną specjalne upominki. Marszałek przekazał łóżeczka turystyczne, a pierwsza mama otrzyma kosmetyki do pielęgnacji. Szpital przygotował wyprawki dla trójki noworodków.

– Stawiamy kropkę nad i. Te oddziały zaczynają działać w Słupsku wraz z blokiem porodowym – podkreśla prezes szpitala Andrzej Sapiński. – To dobra wiadomość dla młodych mam oraz ich nowonarodzonych dzieci. Zwiększy się bowiem nie tylko ich komfort podczas pobytu w szpitalu, ale także ich bezpieczeństwo. Całe zaplecze diagnostyczne jest w jednym miejscu, na miejscu są też lekarze specjaliści. W Słupsku mamy wszystkie instrumenty wsparcia medycznego w razie potrzeby dla rodzących kobiet – dodaje prezes Sapiński.

 

W nowym – starym miejscu

Prace remontowe na oddziale położniczo-ginekologicznym, neonatologicznym oraz trakcie porodowym trwały od marca do grudnia 2017 r. Budynki zostały całkowicie przebudowane, wyremontowano sale chorych, łazienki i gabinety zabiegowe.

Na oddziale położniczo-ginekologicznym są 54 miejsca. Na patologii ciąży dla pacjentek przygotowano 6 sal trzyłóżkowych oraz izolatkę. Na potrzeby położnictwa będzie 10 sal dwułóżkowych dla matek z dziećmi, 4 sale trzyłóżkowe, sala pooperacyjna z dwoma łóżkami oraz izolatka. Będą także gabinety badań dla patologii ciąży i zabiegowy dla ginekologii. Dodatkowo w salach znajdują się stanowiska do pielęgnacji noworodków. Oddział będzie funkcjonował w systemie matka z dzieckiem (rooming-in). Oznacza to, że cały okres pobytu w szpitalu młoda mama spędzi na sali razem z noworodkiem

W poradni położniczo-ginekologicznej będą  gabinety: lekarski, położnej, KTG oraz poczekalnia z węzłem sanitarnym. Oddział neonatologiczny ma dwie sale nadzoru z trzema inkubatorami każda, salę intensywnego nadzoru z czterema inkubatorami oraz gabinet badań. 

Oddziały zostały wyposażone w wysokospecjalistyczny sprzęt m.in.: aparaty  KTG do ciąży pojedynczej i bliźniaczej wraz z telemetrią, kardiomonitory, pulsoksymetr, defibrylator, laktator, kolposkop, aparat USG oraz inkubator zamknięty.

–  Troska o poprawę stanu zdrowia Pomorzan, a w tym wypadku Pomorzanek i naszych najmłodszych obywateli jest dla nas szczególnie ważna. To wyraz realizowanej przez samorząd województwa pomorskiego polityki prorodzinnej – mówi Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. –  Zgodnie z Programem Zdrowie dla Pomorzan 2020 staramy się modernizować oddziały w taki sposób, aby pacjenci szybciej i w coraz to lepszych warunkach wracali do zdrowia. W ubiegłym roku otworzyliśmy wyremontowany  oddział położniczy w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni, oddział neonatologii oraz położniczo-ginekologiczny w Szpitalu św. Wojciecha. Wszystkie te inwestycje mają za zadanie pomóc nam, jak najlepiej zadbać o zdrowie i samopoczucie kobiet podczas tak ważnego wydarzenia, jak narodziny dziecka. Chcemy też, aby nasi najmłodsi mieszkańcy mieli coraz lepsze warunki przychodzenia na świat – dodaje Orłowski.

 

Laryngologia jak nowa

W ramach całego remontu na oddziale otorynolaryngologicznym powstało: sześć sal trzyłóżkowych, jedna sala dwułóżkowa, izolatka i sala obserwacyjna z trzema łóżkami. W sumie są 24 miejsca. Przy salach chorych znajdują się łazienki. Są też  m.in.: gabinety badań słuchu i zabiegowo-opatrunkowy oraz sala zabiegowo-operacyjna. Zamontowano także nowe instalacje sanitarną, elektryczną oraz teletechniczną. Nowa laryngologia przyjmuje pacjentów od sierpnia 2017 r.

Koszt inwestycji

Na modernizację oddziałów (przebudowa I piętra budynków A, E, C oraz przebudowa prawej strony parteru budynku A, a także przeniesienie oddziału położniczo-ginekologicznego, oddziału neonatologicznego, bloku porodowego z filii w Ustce do budynków w Słupsku) wydano ponad 10,7 mln zł. Najwięcej, bo ponad 8,6 mln zł kosztowały roboty budowlane. Dokumentacja projektowa to prawie 220 tys. zł, a wyposażenie – ponad 1,85 mln. zł.

Pieniądze na modernizację pochodziły ze środków szpitala, natomiast samorząd województwa pomorskiego dodatkowo kupił wyposażenie tzn.: 56 łóżek szpitalnych,  4 łóżka porodowe, 28 łóżeczek noworodkowych i 10 stanowisk do pielęgnacji noworodków.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.