Piknik z okazji rocznicy 20-lecia wstąpienia Polski w Unii Europejskiej odbędzie się w środę, 1 maja 2024 r. na Targu Węglowym w Gdańsku. To idealna okazja dla mieszkańców i turystów do wspólnego świętowania, a zarazem poznania bogactwa kulturowego krajów członkowskich.
Unia Europejska łączy 27 europejskich krajów, a Polska jest jej członkiem od 1 maja 2004 r. Przystąpienie do wspólnoty było jednym z kluczowych priorytetów polskiej polityki zagranicznej po 1989 r. Dzięki temu mamy możliwość wpływania na kształt decyzji podejmowanych na forum europejskim. Od 20 lat obywatele naszego kraju mają też prawo do swobodnego przemieszczania się, pobytu i pracy na terytorium innych państw członkowskich. Ponadto, do września 2020 r. dzięki funduszom europejskim do Polski trafiło blisko 190 mld euro, a efekty projektów zrealizowanych przy ich wsparciu widoczne są praktycznie na każdym kroku.
Jakie atrakcje czekać będą na uczestników pikniku?
Aby uczcić 20 lat Polski w Unii Europejskiej w środę, 1 maja 2024 r. w godz. 12.00-17.00 na Targu Węglowym w Gdańsku przygotowany zostanie Piknik Europejski „Zjednoczeni w różnorodności”. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka oraz prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, a jej organizatorami są Fundacja Gdańska i Regionalne Centrum Wolontariatu.
– Zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów do wspólnego świętowania oraz poznawania kulturowego bogactwa Europy w sercu Gdańska. To wspaniała okazja, aby spędzić czas w duchu europejskim i dowiedzieć się więcej o historii i kulturze naszych sąsiadów – zachęca marszałek Mieczysław Struk.
Piknik rozpocznie się od wspólnego odśpiewania „Ody do radości”, której melodia jest oficjalnym hymnem Unii Europejskiej. W programie imprezy zaplanowano m.in. wspólne zdjęcie, do którego uczestnicy stworzą wielką europejską i polską „sektorówkę”. Dostępna będzie też Fotobudka 360° do wykonywania zdjęć z wirtualnej podróży po Europie. W ramach Targów krajów członkowskich UE szkoły i organizacje pozarządowe zaprezentują kulturę, tradycje i potrawy z różnych krajach unijnych. Natomiast uczestnicy teleturnieju Europa w centrum będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o historii, kulturze i osiągnięciach Polski w UE.
Dodatkowo, w strefie Pomorskie będzie się można dowiedzieć, jak fundusze europejskie zmieniły Gdańsk i region przez ostatnie 20 lat. W strefie Smaki Europy w foodtruckach oferowane będą potrawy znane z różnych zakątków Europy, które umożliwiają kulinarną podróż po kontynencie. Z kolei w strefie dla dzieci zostanie przygotowana specjalna przestrzeń z atrakcjami dla najmłodszych, w tym kreatywne warsztaty, gry i zabawy zespołowe.