W ciągu ostatnich dwóch lat w Pomorskim Inkubatorze Kultury ponad 150 artystów przygotowało i zrealizowało wiele wystaw, spektakli i koncertów. Jubileuszowe spotkanie, zorganizowane 21 listopada 2022 r., było więc dobrą okazja do podsumowania dotychczasowej działalności tego ośrodka oraz zaprezentowania dzieł artystów współpracujących z PIK.
Pomorski Inkubator Kultury działa w Gdańsku przy ul. Słowackiego 21, a powstał z inicjatywy środowiska artystycznego naszego regionu przy wsparciu marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka oraz Tomasza Kloskowskiego, prezesa Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. PIK to nie tylko ośrodek twórczej pracy, ale też swego rodzaju szkoła wiedzy o prowadzeniu kariery i realizacji projektów artystycznych. Oferowany tutaj kulturalny know-how obejmuje doradztwo, szkolenia i mentoring oraz wsparcie kuratorów wystaw i specjalistów z zakresu art businessu.
– Chcemy, żeby był to ośrodek budowania wspólnoty artystów indywidualnych, zwłaszcza tych młodych, którzy mogą się tu rozwijać, kształcić i podpatrywać innych znakomitych artystów, a w najbliższej przyszłości pokazać swoje prace szerszej publiczności – mówi marszałek Mieczysław Struk.
Zapisując się do PIK artyści otrzymują możliwość korzystania z trzech pracowni plastycznych (malarstwa, rzeźby i ceramiki), pracowni taneczno-teatralnej oraz pracowni prób muzycznych. Dodatkowo, dla twórców dostępne są tam też magazyny do przechowywania prac, materiałów i narzędzi. PIK pomaga również tym artystom, których działalność została osłabiona przez pandemię COVID-19.
Wystawy artystów ze świata
PIK działa nieprzerwanie od dwóch lat. W tym okresie w swoich murach gościł ponad 150 artystów, którzy przygotowali i zrealizowali wiele wystaw, spektakli i koncertów.
– Ponadto, dwukrotnie wystawialiśmy prace artystów PIK na Uliczce Pomorskiej podczas Jarmarku św. Dominika, stworzyliśmy PIK Art Gallery w Lądku Zdroju z możliwością rezydencji dla artystów oraz ufundowaliśmy stypendium na mistrzowskich warsztatach we włoskiej Pietrasancie – informuje Janusz Gawrysiak, pomysłodawca utworzenia PIK.
Aktualnie w PIK tworzy około 50 twórców przybyłych z całego świata, m.in. kijowski malarz Denis Chyżewski, którego wystawę można oglądać na terenie gdańskiego lotniska. Natomiast w siedzibie PIK prezentowane są dzieła ceramików: Karola Elasa Necla – przedstawiciela kaszubskiej rodziny, która od ponad 10 pokoleń zajmuje się tradycyjnym garncarstwem, oraz Joseph’a Abi Yaghi – mistrza tradycyjnej ceramiki libańskiej, od kilkunastu lat tworzącego na Pomorzu. Ich wystawę dopełnia malarz, grafik i twórca instalacji artystycznych Hans Drieenhuizen, Holender mieszkający na co dzień w Straszynie pod Gdańskiem. Razem z jego instalacjami swoje prace swoje pokazuje graficzka Agnieszka Rózga Micewicz.
– PIK, który jest miejscem realizacji artystów pomorskich wszystkich dyscyplin, to też miejsce bogate i różnorodne kulturowo. Właśnie takim kluczem dobraliśmy tym razem pomorskich artystów, którzy prezentują swoje prace na wystawie naszego dwulecia. Artystów, którzy żyją na Pomorzu i mówią nie tylko po polsku czy kaszubsku. Mówią też po holendersku, ukraińsku czy arabsku – podkreśla Janusz Gawrysiak.