Fryderyk to największe wyróżnienie przemysłu fonograficznego w Polsce. Nagrody przyznawane są od 1995 r. Statuetki można zdobyć w kategoriach muzyka poważna i rozrywkowa.

Wejherowski zespół z ważnym wyróżnieniem

W tym roku Fryderyka muzyki poważnej przyznano w 10 kategoriach, m.in.: muzyka kameralna, muzyka dawna, muzyka oratoryjna i operowa. W każdej z kategorii nominowanych było 5 wydawnictw zrealizowanych w 2020 r.  Najlepszym albumem muzyki współczesnej okazała się płyta „Midnight Stories”. To zbiór utworów młodych polskich kompozytorów, zaśpiewanych a cappella (bez towarzyszenia instrumentów) przez oktet wokalny Art’n’Voices.

– Fryderyk jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. To ukoronowanie dziesięcioletniej działalności naszego zespołu, najważniejsza nagroda w dorobku – mówi Marta Jundziłł (alt).

Natomiast Filip Czajkowski (bas) dodaje, że:

„W nagranie albumu zaangażowanych było mnóstwo osób. Począwszy od wspaniałych kompozytorów (Kamil Cieślik, Zuzanna Falkowska, Szymon Godziemba-Trytek, Marek Raczyński, Anna Rocławska-Musiałczyk, Jakub Szafrański, Michał Ziółkowski, Michał Malec a także Paweł Łukaszewski), poprzez wytwórnię DUX i niezawodne studio nagraniowe ARS SONORA (Jakub Garbacz, Przemysław Kunda), na wokalistach z zespołu Art’n’Voices skończywszy”. – Wszystkim należą się olbrzymie podziękowania i gratulacje – dodaje Czajkowski.

O zespole

Art’n’Voices powstał 10 lat temu w Wejherowie. Wykonuje muzykę a cappella, to kompozycje współczesne i performatywne. Obecnie składa się z trójmiejskich muzyków: absolwentów i wykładowców Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, a także artystów związanych ze sceną chóralną Trójmiasta. Skład zespołu: Małgorzata Priebe, Maria Krueger (soprany), Anna Rocławska-Musiałczyk, Marta Jundziłł (alty), Mateusz Warkusz, Szymon Duraj (tenory), Tomasz Chyła, Filip Czajkowski (basy). Siedzibą Art’n’Voices jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.