Gospodarka
Wiecha nad biurowcem Alpha przy lotnisku

Pierwszy z 7 biurowców Airport City Gdańsk ma być gotowy w 2021 r. Wiecha zawisła nad Alphą

Wiecha zawisła nad biurowcem Alpha. Fot. materiał prasowy
18.11.2020
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
18.11.2020

Na terenie Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy trwa budowa biurowca Alpha wchodzącego w skład Airport City Gdańsk. W budynku zaplanowano biura, strefę gastronomiczno-usługową oraz sportu i rekreacji. Gotowy obiekt ma zostać przekazany lotnisku w II kwartale 2021 r.

Wiecha symbolizująca wybudowanie najwyższego punktu biurowca zawisła nad Alphą.

– Mimo niesprzyjających okoliczności zewnętrznych prace związane ze stanem surowym zakończyliśmy zgodnie z harmonogramem. Dzięki odpowiedzialnej i zmotywowanej postawie całego zespołu budowy, naszych dostawców i podwykonawców, a także świetnej bieżącej współpracy z inwestorem budowa nie zwolniła nawet na chwilę. Przed nami kolejny etap projektu, do którego przystąpiliśmy z pełnym zaangażowaniem – mówił prezes Zarządu Hochtief Tadeusz Blecha.

Trwają prace

Na budowie trwają prace nad uzyskaniem szczelności budynku. Kończone jest szklenie fasady oraz układanie izolacji dachowej z papy termozgrzewalnej. Wewnątrz budowane są łazienki oraz wykonuje się prace instalacyjne w garażu i szybach instalacyjnych. W biurowcu rozpoczął się też montaż wind. Przed wykonawcami są prace instalacyjne na dachu oraz rozpoczęcie montażu elementów dekoracyjnych na elewacji wraz z demontażem rusztowania. Na przełomie roku w garażach wykonywane będą posadzki żywiczne.

Biurowiec Alpha wizualizacja

Wizualizacja biurowca Alpha. Fot. materiał prasowy

Biurowiec ma być wynajmowany

Alpha to pierwszy z 7 budynków planowanych na lotnisku w ramach Airport City Gdańsk. Biurowiec ma 6 pięter oraz 2 kondygnacje podziemne. Powierzchnia do wynajmu to 8,5 tys. mkw. W Alphie zaplanowano biura i strefę gastronomiczno-usługową. Budynek ma być gotowy w 2021 r. Projektowana jest także strefa sportu i rekreacji. Inwestycja jest finansowana z obligacji emitowanych przez Port Lotniczy Gdańsk przy udziale Banku Pekao SA i ze środków własnych spółki.

– Pandemia koronawirusa potwierdziła nasze przekonanie o potrzebie posiadania alternatywnych źródeł finansowania naszej spółki – powiedział prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski. – Aiport City Gdańsk to powierzchnia komercyjna, na której wynajmie chcemy zarabiać i dzięki temu mieć inne niż lotniskowe dochody. Na tle trudności branży lotniczej, a także całej gospodarki, powstający w szybkim tempie biurowiec Alpha na terenie lotniska, napawa optymizmem – tłumaczył prezes Kloskowski.

To początek nowej dzielnicy

Hochtief Polska w II kwartale 2021 r. ma przekazać Portowi Lotniczemu budynek wraz z odbiorami Państwowej Straży Pożarnej i sanepidu. Następnie lotnisko wystąpi do nadzoru budowlanego z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie.

– Planujemy, że do końca maja 2021 r. otrzymamy pozwolenie na użytkowanie budynku i będzie mógł wejść w fazę komercjalizacji. Jesteśmy przekonani, że nasi potencjalni najemcy będą zadowoleni z wysokiego standardu nowego obiektu, jak i niepowtarzalnego otoczenia, będącego początkiem nowej dzielnicy lotniskowej – mówił p.o. dyrektora ds. Airport City w Porcie Lotniczym Gdańsk Michał Dargacz.

Budynek będzie wyjątkowy pod każdym względem.

– Jest położony w miejscu fantastycznie skomunikowanym w Trójmiastem, Pomorzem, krajem i światem. Spełnia wiele wysokich wymagań technicznych gwarantujących, że będzie to budynek efektywny energetycznie i przyjazny dla środowiska oraz bardzo komfortowy. Na uwagę zasługuje również standard akustyczny biurowca Alpha. Zadbaliśmy o to, by nie było żadnych przekroczeń poziomu hałasu w budynku, biorąc pod uwagę wszystkie potencjalne zewnętrzne źródła dźwięku. Naszym podstawowym celem jest uzyskanie odpowiedniego klimatu akustycznego w całym budynku oraz otaczającej go przestrzeni – wyjaśniał Michał Dargacz.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.