Wiktor jest prawdopodobnie jednym z pierwszych dzieci w Polsce leczonych taką metodą.

Od spuchniętej nogi do operacji

Pewnego dnia Wiktor obudził się ze spuchniętą nogą. Obrzęk nie znikał, więc rodzice udali się do lekarza i rozpoczęli szukanie przyczyny. Diagnoza brzmiała – obrzęk limfatyczny o nieustalonym pochodzeniu.

– Nie miał żadnego urazu, w rodzinie nikt wcześniej nie cierpiał z tego powodu – mówiła mama chłopca. – Choroba zaczęła utrudniać swobodne poruszanie się. A poza tym nastolatka denerwował defekt estetyczny – dodała mama Wiktora.

Rodzice szukali pomocy w specjalistów w całym kraju. Konsultowali się z rodzicami innych dzieci ciepiących z tego powodu. Leczenie farmakologiczne nie przyniosło spodziewanych rezultatów.

– Dlatego, gdy dowiedzieliśmy się o możliwości leczenia operacyjnego, zdecydowaliśmy się na nie – wyjaśniła mama nastolatka.

Skomplikowany zabieg zredukował obrzęk

W słupskim szpitalu zespół pod kierunkiem dr Daniela Maliszewskiego wykonuje zabiegi zespoleń naczyń limfatycznych od 2019 r.

– Jesteśmy jedną z nielicznych palcówek, które podejmują się takich zabiegów – wyjaśnia lekarz.

Trudność polega na pracy z mikroskopijnymi naczyniami. Ważne są umiejętności operatora i specjalistyczny sprzęt.

– Do tej pory z powodzeniem operowaliśmy pacjentów dorosłych. Zazwyczaj obrzęki występowały u nich po chorobach onkologicznych. Przypadek dziecka był szczególny, bo obrzęk był pierwotny, nie znaliśmy jeszcze przyczyny – wytłumaczył dr Maliszewski.

Warto dodać, że naczynia limfatyczne u dziecka są mniejsze niż u osób starszych.

– Zakładaliśmy, że podejmiemy próbę zespolenia węzła chłonnego do żyły, ale w trakcie zabiegu okazało się, że w pachwinie Wiktora powierzchownych węzłów chłonnych nie ma. Prawdopodobnie nigdy się nie wykształciły i stąd pojawił się obrzęk – mówi dr Maliszewski który w zespole z chirurgiem Michałem Gładyszem wykonał operację.

Pomimo trudności zabieg zakończył się sukcesem. Układ limfatyczny w nodze chłopca odbarczono i efekt jest taki, że w okolicach stopy i kolana obrzęk zredukowano o 80 procent, a w okolicy uda o 50 procent.

– To niewątpliwie unikatowa operacja i dowodząca, że nasz zespół jest pracuje na wysokim poziomie. Możemy operować kolejne dzieci z podobnym problemem – mówi dr Jarosław Feszak, ordynator Oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej w słupskim szpitalu.

Takie operacje są możliwe dzięki temu, że szpital w specjalistyczny sprzęt m.in. USG umożliwiające badanie mikroskopijnych naczyń limfatycznych.

– Liczba wykonanych zabiegów – kilkanaście rocznie – stawia nas w czołówce szpitali specjalizujących się w diagnostyce i leczeniu obrzęku chłonnego. Przyjeżdżają do nas chorzy z całego kraju, a nawet z zagranicy prezes mówi Andrzej Sapiński szpitala prezes mówi Andrzej Sapiński szpitala. – W ramach programu leczenia obrzęku chłonnego wykonujemy badania ICG, wykazujące zaawansowanie choroby i proponujemy leczenie chirurgiczne. Cieszymy się, że jest ono tak skuteczne i w bardzo dużym stopniu poprawia komfort życia pacjentów – dodaje wiceprezes Anetta Barna-Feszak.

Tego rodzaju zabiegi to przyszłość medycyny, dlatego Oddział chirurgii ogólnej i onkologicznej słupskiego szpitala coraz bardziej specjalizuje się w zabiegach małoinwazyjnych.