Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/08/cowomen-ZKHksse8tUU-unsplash-scaled.jpg Pierwszy taki przewodnik po Pomorzu. Powstał specjalnie dla start-upów

Pierwszy taki przewodnik po Pomorzu. Powstał specjalnie dla start-upów

Fot. Cowoman / unsplash.com
28.08.2020
Aleksandra  Chalińska
Aleksandra
Chalińska
AUTOR
Aleksandra  Chalińska
Aleksandra
Chalińska
28.08.2020

Nowy przewodnik „Morze nowych technologii. Pomorskie 2020” to kompleksowy informator o pomorskim biznesie, przygotowany z myślą o start-upach. Przedsiębiorcy z innowacyjnymi pomysłami dowiedzą się, gdzie znaleźć inwestorów, najlepsze coworkingi do pracy, współpracowników i w jakich wydarzeniach biznesowych warto wziąć udział.

Przewodnik dla start-upów można pobrać na dole strony. Publikację wydał Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, a przygotowała ją Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości zarządzająca Gdańskim Inkubatorem Przedsiębiorczości STARTER.

 

Biznesowa infrastruktura dla start-upów

Region pomorski to idealne miejsce dla start-upowców. W województwie znajdują się cztery parki naukowo-technologiczne, ponad 23 coworkingi, a Trójmiasto jest drugim najważniejszym w kraju ośrodkiem rozwoju sztucznej inteligencji (wg ostatniego raportu AI Map of Poland). Co roku w Pomorskiem odbywa się ponad 11 cyklicznych wydarzeń i konferencji dla innowatorów, start-upowców i pracowników nowych technologii. W 2019 roku Gdańsk i Pomorze otrzymały nagrodę Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości.

– W naszym regionie start-upy mają wyjątkowy wachlarz możliwości, by poszerzać swoje horyzonty w ramach licznych platform współpracy – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Obszary o największym potencjale badawczo-rozwojowym, tzw. Inteligentne Specjalizacje Pomorza, skoncentrowały się wokół technologii rozwijających gospodarkę morską, ICT, energetykę oraz zdrowie. Specjalizacje to kuźnia talentów umożliwiająca rozwój zgodny z najnowszymi trendami i globalnymi wyzwaniami. Prężnie rozwijają się takie dziedziny, jak: automatyzacja, Sztuczna Inteligencja, cyfryzacja czy zielone technologie – wymienia Struk.

Start-upowcy korzystają też ze wsparcia, jakie dają im różne inkubatory przedsiębiorczości i akceleratory.

 

Najlepsze przykłady z regionu

W publikacji „Morze nowych technologii. Pomorskie 2020” znalazła się mapa kontaktów do współpracy z instytucjami otoczenia biznesu oraz przewodnik po sposobach finansowania działalności. Start-upowcy mają do dyspozycji całą listę cyklicznych konferencji i inicjatyw, rozpoznawanych nie tylko na Pomorzu, ale i na całym świecie.

Jedną z opisanych w publikacji ofert są niskoprocentowe pożyczki udzielane początkującym przedsiębiorcom z regionalnego programu operacyjnego i Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego. – Ambicją samorządu regionalnego jest ciągłe rozwijanie środowiska sprzyjającego wzmocnieniu potencjału pomorskich start-upów – mówi Karolina Lipińska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP. – Istotą tych instrumentów finansowych jest wspieranie przedsiębiorczości, a w szczególności podmiotów bez historii kredytowej, dla których dostęp do kapitału jest najbardziej utrudniony. Bez tych środków wiele idei nie miałby szansy na rozwój – tłumaczy Lipińska.

Poza przewodnikiem po pomorskim biznesie i możliwościach rozwoju w publikacji można poznać także przykłady start-upów, które doskonale funkcjonują na pomorskim rynku oraz wskazują na innowacyjność i kreatywność ich założycieli. Są wywiady, rozmowy i podpowiedzi dla innowatorów. Na przykład Mateusz Kurleto, ambasador Start-upu Hansa radzi, by na początku budowania start-upu skupić się na odbiorcach i grupie docelowej, a nie wyłącznie na budowaniu produktu. – Kluczowym dla sukcesu początkującego start-upu jest skierowanie swojej oferty do odpowiedniej grupy docelowej, dogłębne poznanie jej potrzeb a następnie włączenie przyszłych klientów w proces tworzenia produktu, zszywając w nim metryki, które jednoznacznie dowodzą spełnienia obietnic sprzedażowych – wyjaśnia w przewodniku Kurleto.

W publikacji można dowiedzieć się także, jak topowe pomorskie start-upy dostały się do międzynarodowych projektów i jak osiągnęły międzynarodowy sukces.

Pobierz: Morze nowych technologii. Pomorskie 2020.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.