Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/02/IMG_0178-scaled.jpg Pierwszy przeszczep rogówki w szpitalu na Zaspie. Pacjent widzi dużo lepiej

Pierwszy przeszczep rogówki w szpitalu na Zaspie. Pacjent widzi dużo lepiej

Fot. materiał prasowy szpitala
20.02.2024
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
20.02.2024

Na Oddziale Okulistycznym Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku w poniedziałek, 19 lutego 2024 r. przeprowadzono pierwszy w historii placówki przeszczep rogówki u mężczyzny z bolesną dystrofią rogówki.

W skład zespołu operacyjnego weszli kierownik dr n. med. Witold Kokot i zastępca kierownika Oddziału Okulistycznego lek. Ewa Sokołowska, anestezjolog Małgorzata Sylwesiuk, pielęgniarka anestezjologiczna Henryka Fryc oraz przy asyście instrumentariuszek Elżbiety Kozłowskiej oraz Anny Majorczyk.

Jaka to choroba i jak ją leczyć?

Dystrofia rogówki jest rzadką chorobą o podłożu genetycznym, która zazwyczaj występuje w obu gałkach ocznych. W jej przebiegu dochodzi do wystąpienia zmian, które powodują zaburzenia w obrębie różnych warstw rogówki i w efekcie pogorszenie ostrości widzenia. Procesy odpowiedzialne za uszkodzenie gałki ocznej mogą przebiegać w różnym tempie, dlatego czas pojawienia się pierwszych objawów choroby bywa bardzo zróżnicowany. Różnić mogą się także charakter, przebieg oraz rokowania, które zależą od typu uszkodzenia genetycznego. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest przeszczep rogówki, który został przeprowadzony przez zespół ze szpitala na Zaspie 19 lutego. Następnego dnia operowany mężczyzna wyszedł do domu.

 

O oddziale

Oddział Okulistyczny Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku świadczy usługi medyczne w zakresie diagnostyki oraz leczenia zachowawczego i  operacyjnego schorzeń oraz urazów narządu wzroku. Oddział wyposażony jest w nowoczesną, niezależną salę operacyjną, na której wykonywanych jest ok. dwóch tysięcy operacji okulistycznych rocznie.

Pionierzy transplantologii

Okuliści są pionierami nowoczesnej transplantologii. 7 grudnia 1905 r. austriacki okulista dr Eduard Zirm dokonał pierwszego udanego pełnościennego przeszczepu rogówki u pacjenta po oparzeniu ługiem sodowym. Pierwszy zakończony sukcesem allogeniczny przeszczep u człowieka dokonał dr Joseph Murray w 1954 r.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.