Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/09/IMG-2147.jpg Pierwsze Regaty o Puchar Marszałka. We Wdzydzach rywalizować będą uczniowie i samorządowcy

Pierwsze Regaty o Puchar Marszałka. We Wdzydzach rywalizować będą uczniowie i samorządowcy

Fot. ze zbiorów UMWP
21.09.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
21.09.2022

W najbliższy piątek, 23 września 2022 r. na jeziorze Wdzydze odbędą się Pierwsze Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego. W wyścigach wystartują zarówno młodzi adepci żeglarstwa ze szkół biorących udział w Programie Edukacji Morskiej, jak i przedstawiciele pomorskich gmin.

Impreza rozpocznie się w godz. 10.00 w sąsiedztwie Centrum Usług Turystycznych przy ul. Stolema we Wdzydzach.

Wyścigi na wodzie i atrakcje na lądzie

Regaty będą odbywać się na łodziach, które gminy zakupiły w ramach projektu „100 łodzi żaglowych na stulecie zaślubin polski z morzem”, przygotowanego przez samorząd województwa pomorskiego. W zawodach wezmą udział zarówno drużyny uczniów z pomorskich szkół, jak i oficjalne reprezentacje gmin z naszego regionu. Przedstawiciele samorządów zmierzą się w specjalnym wyścigu, w którym wystartuje również marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

– Żeglarstwo to nie tylko przygoda, ale też szkoła życia, odpowiedzialność i pokonywanie własnych słabości. Sam jestem żeglarzem i wiem, ile ono daje radości i satysfakcji. Cieszę się, że młodzi Pomorzanie próbują swoich sił na wodzie – mówi marszałek Mieczysław Struk.

Podczas regat nie zabraknie również atrakcji na lądzie. Na terenie stanicy wodnej PTTK zorganizowany zostanie piknik edukacyjny. Będzie tam można zapoznać się z budową jachtu oraz rodzajami ożaglowania. Edukatorzy wyjaśnią najważniejsze zasady żeglowania i manewrowania, jak również przedstawią najważniejsze zasady postępowania w razie wypadku lub awarii.

Dodatkowo, dla chętnych dostępne będę gry i zabawy związane z marynistyczną literaturą dla dzieci i młodzieży. Natomiast na scenie zorganizowane zostaną występy karaoke dla chętnych, a na zakończenie imprezy koncert szantowy.

*  *  *

Pomorskie Żagle Wiedzy

Województwo pomorskie to 315 kilometrów linii brzegowej, setki jezior i rzek. Mamy więc doskonałe warunki do rozwoju żeglarstwa. Dlatego samorząd województwa pomorskiego stawia na edukację morską, którą warto zaczynać od najmłodszych lat. Temu właśnie służy Program Edukacji Morskiej „Pomorskie Żagle Wiedzy”, realizowany dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej. Uczestniczy w nim 120 szkół z całego regionu, łącznie ok. 7 tys. uczniów i 750 nauczycieli.

Przede wszystkim program ten obejmuje zajęcia żeglarskie dla uczniów oraz turnusy szkoleń nauczycieli przygotowujących się do zdobycia patentu żeglarskiego i stopnia instruktora żeglarstwa. Organizowane są konkursy o tematyce morskiej, okrętowej i żeglarskiej, wycieczki edukacyjne, jak również obozy praktyczne, gdzie młodzi mogą sprawdzić swoja wiedzę np. z nawigacji. W gminach odbywają się też warsztaty bezpiecznego zachowania na wodzie.

Partnerami projektu są: Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku oraz Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu. Wartość wszystkich projektów edukacji morskiej i żeglarskiej realizowanych w ramach Pomorskich Żagli Wiedzy to ponad 12 milionów zł.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.