Operacje odbyły się 24 i 25 czerwca 2024 r. podczas międzynarodowego szkolenia z zakresu urologii robotycznej, w którym uczestniczył urolog ze Szwecji Janusz Frey.

Na czym polega zabieg?

U pacjentów z chorobą nowotworową przeprowadza się radykalną cystoprostatektomią (usunięcie pęcherza moczowego oraz gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi – przyp. red.). Jest to nowy standard leczenia w przypadku zaawansowanych zmian nowotworowych w obrębie pęcherza. Pierwsze w województwie pomorskim operacje wykonano przy pomocy robota Da Vinci. Na czym polega zabieg? Co ważne, w czasie operacji nie ma konieczności otwarcia powłok brzusznych pacjenta, a jedynie wykonania kilku niewielkich nacięć, po których pozostają niewidoczne blizny. Dodatkowym atutem zabiegów w asyście robota jest możliwość wielokrotnego powiększenia pola operacyjnego. Oznacza to znacznie większą precyzję operacji. Takie zabiegi mają wiele korzyści. Po pierwsze minimalizowane jest ryzyko powikłań pooperacyjnych. Po drugie skraca się czas pobytu pacjenta w szpitalu i powrotu do zdrowia. Warto też dodać, że rany pooperacyjne są mniejsze.
W trakcie przeprowadzonego w szpitalu na Zaspie zabiegu wykonano też odprowadzenie moczu metodą Brickera. Chodzi o to, że w czasie operacji izolowany jest odcinek jelita cienkiego, do którego są wszczepiane moczowody.

O oddziale

Oddział urologiczny i urologii onkologicznej szpitala na Zaspie specjalizuje się w leczeniu nowotworów: prostaty, pęcherza moczowego, nerki oraz wad wrodzonych nerek i moczowodów. Na oddziale leczeni są też pacjenci z kamicą moczową, łagodnym przerostem prostaty, zwężeniem cewki moczowej. Ponadto, wykonuje się operacje w obrębie moszny, prącia, laparoskopowe operacje żylaków powrózka nasiennego i biopsje gruczołu krokowego.

Kto się szkolił?

Podczas szkolenia zespół Oddziału urologii i urologii onkologicznej w składzie: dr n. med. Wojciech Narożański, Anna Orzechowska i Tomasz Podczarski wykonał dwie operacyje usunięcia pęcherza moczowego wraz z nadpęcherzowym odprowadzeniem moczu metodą Brickera w asyście robota da Vinci. W szkoleniu uczestniczył też ordynator Oddziału urologii Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim dr n. med.  Piotra Petrasza.

Jak podkreśla rzeczniczka spółki Copernicus Katarzyna Brozek spotkanie zaowocowało wymianą wielu doświadczeń oraz cennych informacji. Zespół urologów wzbogacił się o nowe doświadczenie w zakresie robotycznej resekcji pęcherza moczowego, co daje możliwość samodzielnego przeprowadzenia tego typu zabiegów na naszym oddziale.