Ostatni poniedziałek miesiąca to tradycyjnie dzień, w którym odbywa się sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego. Na pierwszym tegorocznym spotkaniu radni zajmowali się m.in. zgłoszonym przez radnych opozycji stanowiskiem dotyczącym sytuacji w Polsce. Podjęta została również decyzja o przystąpieniu województwa pomorskiego do Euroregionu Bałtyk.
LXI sesja Sejmiku Województw Pomorskiego odbyła się 29 styczna 2024 r.
Co dzieje się w Polsce?
Pierwszym punktem sesji była przygotowana przez klub Prawa i Sprawiedliwości uchwała w sprawie przyjęcia stanowiska o sytuacji w Polsce. Wato dodać, że uchwała została złożona zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie województwa, która mówi, że Przewodniczący Sejmiku obowiązany jest wprowadzić do porządku obrad najbliższej sesji Sejmiku projekt uchwały zgłoszony przez klub radnych, jeżeli wpłynął on do sejmiku co najmniej 7 dni przed dniem rozpoczęcia sesji sejmiku
– W Polsce źle się dzieje. Sytuacja jest krytyczna. Mamy do czynienia z antydemokratycznymi działaniami rządu Donalda Tuska – mówił przedstawiając stanowisko, Jerzy Barzowski, przewodniczący klubu PiS.
Jako przykłady wskazał: przejęcie Telewizji Polskiej, aresztowanie posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz o próbę siłowego usunięcia Prokuratora krajowego, Dariusza Barskiego.
– Można powiedzieć, że premier Tusk reprezentuje interesy niemieckie, brukselskie, ale nie polskie – mówił Barzowski.
Przewodniczący powtórzył też słowa, o „koalicji 13 grudnia”, o której radni opozycji mówili na grudniowej sesji Sejmiku.
Przewodniczący klubu KO, Jerzy Kozdroń złożył wniosek przeciwny wobec propozycji uchwały przedstawionej przez PiS.
– W tym projekcie są wymienione trzy sytuacje w których władze RP miałyby się dopuścić działań siłowych. Żaden z tych argumentów nie jest prawdziwy – podkreślał Kozdroń.
Szczegółowo i konkretnie tłumaczył, że działania władz nie miały charakteru siłowego, i wszystko odbywało się zgodnie z prawem. Krytycznie o projekcie stanowiska PiS wypowiedział się również Piotr Zwara.
– Lepiej byłoby zdjąć ten projekt z porządku obrad. Forma i treść tego stanowiska jest dla mnie niedopuszczalna. Żałuje, że będziemy musieli nad nim głosować – mówił.
Po dyskusji odbyło się głosowanie w którym 17 radnych opowiedziało się za odrzuceniem przygotowanego projektu uchwały, a za jego przyjęciem głosowało 9 radnych. To oznacza, że projekt nie uzyskał akceptacji radnych.
Zmiana statutu WOTU
Radni zmienili również statut Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień w Gdańsku. Zmiana ta związana jest z utworzeniem stanowiska zastępcy dyrektora jednostki, oraz z przeniesieniem działalności statutowej z Ośrodka zlokalizowanego w Smażynie do tymczasowej lokalizacji przy ul. ppłk. Ryszarda Lubowiedzkiego 2 w Dąbrówce. Siedziba została zmieniona z powodu pożaru (jest to wynik pożaru, który wybuchł w październiku 2022 r. Zmiany mają charakter organizacyjny i techniczny. Uchwałę w tej sprawie radni przyjęli jednogłośnie.
Dołączamy do Euroregionu Bałtyk
Od 2001 r. województwo pomorskie jest członkiem Euroregionu Bałtyk, który zrzesza regiony i organizacje członkowskie z Polski, Litwy, Danii i Szwecji. Misją Euroregionu są m.in. wspólne inicjatywy na rzecz wzmocnienia i promocji współpracy wśród władz lokalnych i regionalnych, oraz zrównoważonego rozwoju Regionu Morza Bałtyckiego. Szczególnie chodzi o obszar Południowego Bałtyku.
– Prezydium Euroregionu Bałtyk podjęło decyzję o rozpoczęciu działań zmierzających do przekształcenia Euroregionu w organizację z osobowością prawną. Ugrupowanie zostaje utworzone, żeby ułatwiać i upowszechniać współpracę transgraniczną pomiędzy członkami oraz wzmocnić spójność ekonomiczną i społeczną na obszarze Euroregionu – uzasadniał projekt uchwały Grzegorz Grzelak, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego. – Dlatego właśnie niezbędne było przyjęcie uchwały o przystąpieniu do Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej z ograniczoną odpowiedzialnością Euroregion Bałtyk – dodał.
Uchwałę poparli wszyscy radni.
Kolejna sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego odbędzie się 26 lutego 2024 r.