Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/07/Perun_Render_Space_10-scaled.jpg Pierwsza polska rakieta kosmiczna powstaje w Gdyni. Testy jeszcze w tym roku

Pierwsza polska rakieta kosmiczna powstaje w Gdyni. Testy jeszcze w tym roku

Fot. mat. SpaceForest

Suborbitalna rakieta o nazwie Perun ma transportować towary poza ziemską atmosferę. To unikatowe dzieło pomorskich konstruktorów nazwę odziedziczyło po najważniejszym słowiańskim bóstwie – bogu grzmotów i piorunów. Perun będzie pierwszą polską rakietą zdolną wynieść ładunki o masie 50 kg na wysokość 150 km. Jeszcze w tym roku rakieta przejdzie testy.

Rakietę buduje firma SpaceForest z Gdyni.

Z Pomorza w kosmos

Innowacje to przyszłość. Przyszłość to kosmos.

– Na Pomorzu doskonale to rozumiemy. Dlatego właśnie technologie związane z kosmosem czy sztuczną inteligencją są jednym z obszarów Inteligentnych Specjalizacji Pomorza – mówi Karolina Lipińska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP. – Choć to sformułowanie brzmi trudno, to w rzeczywistości chodzi po prostu o dziedziny gospodarki, które mają duży potencjał rozwoju. A innowacyjność się opłaca, na co szczególnie zwracamy uwagę. W ramach ISP działają nie tylko przedsiębiorcy, ale również uczelnie – wyjaśnia Lipińska.

Jedną z takich innowacyjnych „firm przyszłości” jest SpaceForest. Pracuje ona nad technologiami i aplikacjami systemów kosmicznych, które usprawniają wysyłanie różnego rodzaju ładunków w kosmos.

– Jesteśmy dumni, że mamy w regionie takie firmy, jak SpaceForest, które uczestniczą w tworzeniu technologii kosmicznych i satelitarnych – zaznacza Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. Technologie, którymi zajmuje się gdyńska firma mogą mieć zastosowanie w wielu dziedzinach, ułatwiając życie. – To między innymi: nawigacja w strefie przybrzeżnej i portowej, prognozowanie pogody i warunków żeglugi, rolnictwo czy leśnictwo – dodaje wicemarszałek.

Firma buduje również własną suborbitalną rakietę o nazwie Perun.

 

Fot. mat. SpaceForest

Perunem na orbitę   

Transport ładunków na okołoziemską orbitę jest nie tylko skomplikowany, ale i bardzo drogi. Koszty mogą obniżyć rakiety wielokrotnego użytku. Taką rakietą będzie właśnie Perun. Chodzi o to, że po dotarciu w przestrzeń kosmiczną rakieta wraca na Ziemię i dzięki systemowi spadochronów, miękko ląduje w określonym punkcie. Perun jest w pełni odzyskiwalną rakietą, którą napędza silnik hybrydowy. Może wynieść w kosmos ładunek o wadze do 50 kg. Co ważne, rakieta może być wystrzeliwana z mobilnych wyrzutni z dowolnego miejsca na świecie. To przewaga rozwiązania SpaceForest w stosunku do innych tego typu projektów. Maksymalny pułap osiągany przez rakietę to 150 km. Są więc to loty suborbitalne. Kiedy Perun poleci w kosmos?

– Trwają intensywne prace nad integracją poszczególnych elementów prototypu rakiety Perun w wersji docelowej, czyli zdolnej osiągnąć wysokość 150 km z ładunkiem 50 kg na pokładzie. Planujemy jeszcze w tym roku przetestować ją w locie na kilkadziesiąt kilometrów, a już w roku 2023 rakieta ma być zdolna do świadczenia usług komercyjnych – informuje Robert Magiera, prezes SpaceForest.

A czekając na start, warto będzie odwiedzić wydarzenie dla wszystkich zainteresowanych kosmicznym przemysłem.

Dzień przemysłu kosmicznego

To specjalne spotkanie dla wszystkich firm i instytucji zainteresowanych rozwojem kosmosu. Dzień Przemysłu Kosmicznego samorząd regionalny organizuje we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną już 27 lipca 2022 r. w Gdańskim Inkubatorze Starter. Spotkanie będzie okazją do pokazania potencjału polskiego sektora kosmicznego i możliwości jego wykorzystania w różnych dziedzinach gospodarki. Będzie to również szansa na poznanie przedsiębiorstw z województwa pomorskiego i ich potrzeb oraz planów rozwojowych. Więcej informacji znajduje się na stronie Departamentu Rozwoju Gospodarczego.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.