Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Pierścienie, wisiory i… okulary. Zobacz prace jubilerskie nagrodzone podczas targów Amberif

Pierścienie, wisiory i… okulary. Zobacz prace jubilerskie nagrodzone podczas targów Amberif

Paweł Kaczyński, pierścionki

Amberif, czyli największe na świecie targi poświęcone biżuterii z bursztynu, obchodzą w tym roku swoje 25-lecie. Z tej okazji w Muzeum Bursztynu zorganizowana zostanie specjalna wystawa. Dzieła sztuki jubilerskiej prezentowane tam będą od czwartku, 22 marca 2018 r.

 

Od 1995 r. Międzynarodowym Targom Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif towarzyszy prestiżowy Konkurs Jubilerski Mercurius Gedanensis, który adresowany jest do wystawców. To właśnie prace nagrodzone w tym konkursie będzie można zobaczyć w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

 

„Niezwykłe, wyjątkowe i ciekawe”

Dzięki współpracy z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi SA organizatorom wystawy udało się dotrzeć do znacznej części nagrodzonych, ale także wyróżnionych prac. W muzeum zaprezentowanych zostanie około 40 współczesnych wyrobów jubilerskich, a te, których nie udało się czasowo pozyskać z rąk prywatnych, będzie można zobaczyć na wystawie multimedialnej.

– Wszystkie prace są niezwykłe, wyjątkowe i ciekawe. Pokazują one wielkie możliwości wykorzystania bursztynu oraz innych materiałów we współczesnym jubilerstwie – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Eksponaty zachwycają swoją unikalnością i wyjątkowością. Naszyjnik „Conclave” powstał z połączenia dwóch kawałków bursztynu: czarnego, z warstwą naturalnej kory, oraz jasnego, o gładkim szlifie. Został nagrodzony w 2014 r. Grand Prix w kategorii Wzornictwo, a na wystawę przekazał go Wojciech Kalandyk z firmy ART7.

W 2013 r. Grand Prix otrzymała firma S&A Jewellery Design za wisior „Drop/Kropla” autorstwa Sławomira Fiałkowskiego. Elegancki wisior, łączy bryłę bursztynu z onyksem bez użycia srebra. Dzięki temu powstała praca przypominająca przedmiot starożytny, ale o wyrazie bardzo współczesnym. Natomiast „Wizja w kręgu” autorstwa Marka Mikickiego dostała Grand Prix oraz Złoty Medal w kategorii Mistrzostwo Jubilerskie w 2009 r.

 

Nowoczesne formy, rozmaite techniki

Przedstawione na wystawie prace polskich artystów są szczególnie cenne pod kątem rozmaitości zastosowanych technik. Uwagę przykuwają bursztynowe pierścionki autorstwa Pawła Kaczyńskiego.

– Inspiracją do stworzenia czterech pierścieni było zaproszenie Janusza Fudali, kolekcjonera żywic z USA, do udziału w wystawie „Amber. Around the World”. Zaproszeni przez niego artyści mieli wykonać biżuterię z bursztynami: bałtyckim, dominikańskim i sumatrzańskim. Koncepcja pierścieni opierała się na bazowym kształcie, dającym możliwość multiplikacji z wykorzystaniem różnych bursztynów – wyjaśnia Ludmiła Skulbaszewska z Muzeum Bursztynu.

Poza tym warto się zatrzymać przy „Szafirowym spojrzeniu” Jarosława Westremarka. – Delikatna ozdoba twarzy, wykonana ze srebra, złota i naturalnego szafiru, inspirowana jest formą okularów. Nowoczesna forma współgra tutaj z nutą nostalgii zawartej w bursztynowej łzie – dodaje Ludmiła Skulbaszewska.

 

Oprócz prac pozyskanych od artystów, zwiedzający zobaczą także eksponaty wypożyczone z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Ziemi PAN oraz Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

 

25 lat Amberifu

 • wernisaż: 22 marca 2018 r., czwartek, godz. 19.00
  (wstęp dla osób zaproszonych i przedstawicieli mediów)
 • wystawa czynna: 23 marca – 2 września 2018 r.
 • Muzeum Bursztynu
 • oddział Muzeum Gdańska
 • Targ Węglowy 26
 • Gdańsk
 • godziny otwarcia:
  wtorek, godz. 10.00-13.00
  środa, godz. 10.00-16.00
  czwartek, godz. 10.00-18.00
  piątek, godz. 10.00-16.00
  sobota, godz. 10.00-16.00
  niedziela, godz. 11.00-16.00
 • ceny biletów:
  normalny – 12 zł
  ulgowy – 6 zł
  rodzinny – 20 zł

 

Zaproszenie na wystawę 25 lat Amberifu

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.