Bez kategorii
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/08/fot.-Aneta-Brodzik-2-scaled.jpg Piękna parada i moc atrakcji. To już 26 lat Baltic Sail w Gdańsku

Piękna parada i moc atrakcji. To już 26 lat Baltic Sail w Gdańsku

Fot. Aneta Brodzik
30.08.2022
Anna Polcyn-Czaplewska

Anna Polcyn-Czaplewska
AUTOR
Anna Polcyn-Czaplewska

Anna Polcyn-Czaplewska
30.08.2022

Baltic Sail regularnie gości w kalendarzu wydarzeń odbywających się na Pomorzu, a już na pewno tych, którym w sercu szumi woda. Na międzynarodowy Zlot Żaglowców 26-29 sierpnia 2022 r. do Gdańska jak co roku przypłynęły tradycyjne żaglowce, jachty żaglowe i motorowe. Jedną z większych atrakcji były rejsy po zatoce.

Za hasłem „Baltic Sail” kryje się międzynarodowe porozumienie, podpisane przez kilka nadbałtyckich miast w 1996 r. Wszystko zaczęło się z inicjatywy niemieckiego portu Rostock. Cel był jasny: promocja morskiego dziedzictwa regionu Morza Bałtyckiego oraz kultywowanie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej.

Imprezy w kilku portach

Do porozumienia należy Gdańsk, a także Kłajpeda, Karlskrona, Nysted, Turku, Szczecin i Sassnitz. Jak co roku, w każdym z tych portów odbywają się imprezy żeglarskie, które mieszkańcom i gościom mają przybliżać żeglarskie i marynistyczne tradycje i obyczaje.

Zobaczyć i popływać

Baltic Sail z pewnością najmocniej kojarzy się ze zlotem żaglowców. Na kilka dni wody Motławy i Zatoki Gdańskiej wypełniają się żaglowcami, jachtami, a nawet motorówkami czy kutrami (zlot jest otwarty dla wszystkich pływających jednostek). Wytrawni żeglarze mają okazję się spotkać i integrować w swoim środowisku, nawiązać nowe kontakty, zdobyć kolejne doświadczenia. Mieszkańcy i turyści poza udziałem w licznych imprezach mogą także zwiedzić zacumowane przy Długim Pobrzeżu i Targu Rybnym jednostki, poznać ich historię, a co najważniejsze wziąć udział w kilkugodzinnych rejsach po Zatoce na jednym z biorących udział w zlocie żaglowców.

Rejs po Zatoce

Podczas imprezy można poczuć wiatr w żaglach i wypłynąć na wody Zatoki Gdańskiej. To także okazja do nauki. Można nauczyć się podnoszenia czy zwijania żagli, trochę „morskiego” żargonu oraz wypytać kapitana i załogę o interesujące nas tematy.

Jeżeli byliście w tym roku na Baltic Sail, to wiecie, ile to frajdy, jeżeli nie, to serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w przyszłej edycji. Widzimy się za rok!

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.