Portrety 12 pań, które są w trakcie leczenia onkologicznego oraz tych, które wyzdrowiały, a także opiekujących się nimi pielęgniarek z Oddziału chemioterapii Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie można bezpłatnie oglądać w Sali im. Lubomira Szopińskiego (kino Remus) do 31 października 2022 r.
Wernisaż wystawy fotograficznej zatytułowanej Otulone życiem odbył się 24 października.
Po stronie życia
Ekspozycja ukazuje zdjęcia 12 kobiet, które zmagały lub zmagają się z chorobą nowotworową, a także portrety pielęgniarek. W ten sposób zaprezentowane są różne historie opowiadające o niezwykłej sile drzemiącej w człowieku, uniwersalnym pięknie oraz walce z rakiem. Ta wystawa jest manifestacją woli życia.
– Niezależnie od sposobu walki wszystkie wspaniałe panie są otulone życiem. Zaprezentowane zdjęcia pokazują też do czego prowadzi siła przyjaźni, która zawiązała się pomiędzy tymi wyjątkowymi kobietami – mówił Michał Lange, koordynator wystawy ze strony kościerskiego szpitala.
Przed sesją fotograficzną panie zostały profesjonalnie umalowane. Chodziło o to, żeby rozkwitły i czuły się jak prawdziwe modelki. Dla większości z nich była to pierwsza okazja stanięcia przed obiektywem aparatu w roli modelki.
Skąd ten pomysł?
Pomysłodawczynią wystawy jest pielęgniarka oddziałowa Oddziału chemioterapii klinicznej Joanna Rusinowska
– Wystawa została stworzona właśnie z myślą o naszych bohaterkach, w odpowiedzi na ich potrzeby. Chcieliśmy pokazać równość między kobietami i to, że choroba onkologiczna nie zwalnia z normalnego życia żadnej z nas. Pacjentki, które brały w niej udział są kobietami, które chcą same o sobie decydować – wyjaśniała Joanna Rusinowska. – Podczas realizacji projektu to one określały jak mają być sfotografowane, jak chcą wyglądać, w jakiej pozycji stanąć i gdzie ma być wykonane zdjęcie. Myślę, że ta sesja pomogła tym paniom uwierzyć w siebie, w swoją siłę, kobiecość i sprawczość – podkreślała pielęgniarka.
Podczas realizacji tego projektu chodziło o zwiększenie świadomości dotyczącej codziennych problemów, z jakimi zmagają się pacjenci, którzy doświadczyli choroby nowotworowej oraz procesów terapeutycznych pozwalających na odrodzenie się i niezłomną walkę o budowanie siebie na nowo. Realizacja projektu była możliwa dzięki współpracy szpitala z Fundacją LPP, Kościerzyną, Kościerskim Domem Kultury oraz fotografem-autorem zdjęć Michałem Stosikiem, któremu scenerii do zdjęć plenerowych udostępniły Costerina Park Linowy oraz Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie.