Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/01/Wdzydze-25_2500px.jpg Otwarcie chałupy z Porąbu. W muzeum we Wdzydzach dostępny do zwiedzania jest nowy obiekt

Otwarcie chałupy z Porąbu. W muzeum we Wdzydzach dostępny do zwiedzania jest nowy obiekt

Chałupa z Porąbu. Fot. Karol Stańczak
03.02.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
03.02.2023

Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach wzbogacił się o nowy obiekt. Na terenie muzeum otwarta została XIX-wieczna chałupa sprowadzona ze wsi Porąb.

Chałupa z Porąbu jest przykładem jednej z popularniejszych dawniej form dworu mieszkalnego na Pomorzu, która upowszechniała się od lat 20. XIX w. W pierwotnej lokalizacji, w miejscowości Porąb na północy Kaszub, chałupie towarzyszył budynek gospodarczy, w którym pod wspólnym dachem połączono stodołę konstrukcji szkieletowej oszalowaną deskami oraz ceglany chlew. Obiekt został pozyskana przez muzeum we Wdzydzach od rodziny Hemplów w 2003 r.

Po przeniesieniu chałupy na teren Kaszubskiego Parku Etnograficznego przeprowadzono niezbędne prace konserwatorskie. Uroczyste jej otwarcie zorganizowane zostało 3 lutego 2023 r. W wydarzeniu wziął udział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.