W konkursie wystartowało 10 zespołów z pomorskich szkół wyższych. Studenci mieli okazję na kilka tygodni wcielić się w rolę właścicieli agencji interaktywnych. Wirtualne przedsiębiorstwo, które wygrało rywalizację prowadzili: Rozanna Kołodziej, Kajetan Wencki, Mateusz Godlewski i Jakub Walczak. Konkurs był organizowany w ramach realizowanego przez samorząd województwa projektu Smart Progress.
Dyplomy dla najlepszego zespołu wręczył laureatom wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna. Spotkanie było także okazją do rozmowy o przyszłości młodych przedsiębiorców.
Kto wygrał?
W konkursie wystartowało 10 zespołów. Najlepszym okazał się zespół studentów II roku z Uniwersytetu Gdańskiego. Rozanna Kołodziej, Kajetan Wencki, Mateusz Godlewski i Jakub Walczak prowadzili własną, wirtualną firmę, konkurując z pozostałymi uczestnikami na wirtualnym rynku.
– Udział w konkursie pozwolił nam w praktyczny sposób zapoznać się z tym, jak wygląda prowadzenie własnego biznesu na konkurencyjnym rynku. Podejmowanie decyzji wymagało od nas wnikliwej analizy przeróżnych czynników i danych – mówi jeden z członków zwycięskiego zespołu. – Zdobyliśmy dzięki temu cenne doświadczenie. A sam konkurs to świetna okazja na zdobycie cennych umiejętności przy wchodzeniu na rynek pracy – dodaje.
Drugie miejsce również zajęli studenci z Uniwersytetu Gdańskiego, którzy na co dzień studiują biznes chemiczny. Na najniższym miejscu podium uplasowali się studenci z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Co to za konkurs?
Pomorskie Mistrzostwa Wirtualnej Przedsiębiorczości to konkurs skierowany do studentów pomorskich uczelni. W szczególności chodzi o studentów kierunków związanych z tzw. Inteligentnymi Specjalizacjami Pomorza.
– Liczę, że zwycięzcy konkursu już niedługo będą liderami pomorskiej gospodarki w wielu innowacyjnych branżach – podkreśla Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Podczas kilkutygodniowych rozgrywek wykorzystano Branżową Symulację Biznesową – wirtualne narzędzie dostarczone przez firmę Revas Sp. z o.o. W biznesowej symulacji, zespoły musiały podejmować jak najbardziej realne decyzje dotyczące np. struktury zatrudnienia, cen oferowanych produktów czy zagadnień marketingowych. Dzięki przebiegowi gry uczestnicy mogli poznać tajniki zarządzania firmą i przygotować się do rywalizacji na rzeczywistych rynkach biznesowych.