W związku z niepokojącymi sygnałami dochodzącymi z całej Polski odnośnie rosnącej liczby przypadków przemocy domowej podczas epidemii koronawirusa, RPO wraz ze specjalistami z organizacji przeciwdziałających temu negatywnemu zjawisku, stworzył swego rodzaju poradnik zawierający szereg wskazówek, umożliwiających podjęcie najszybszych działań w celu zabezpieczenia zdrowia i życia.

 

1. Obserwuj zachowania osoby agresywnej: 

Zwróćmy uwagę na sygnały, które mogą zwiastować zachowania niebezpieczne u osoby agresywnej (np. podnoszenie głosu).

 

2. Naucz dzieci dbać o bezpieczeństwo: 

Należy poinformować dzieci o możliwości ewentualnego uzyskania wsparcia np. u sąsiadów, służb. Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy dzieci znają adres domowy oraz numery alarmowe pod którymi mogą wezwać służby, a także czy wiedzą jak ewentualnie otworzyć drzwi do domu.

 

3. Bezpieczne miejsce: 

Ten podpunkt dotyczy analizy swojego mieszkania – miejsca gdzie może być bezpiecznie w razie sytuacji zagrożenia życia tzn. gdzie nie ma twardej posadzki, niebezpiecznych narzędzi.

 

4. Bądź przygotowany/a do ucieczki: 

Miejmy pod ręką spakowaną torbę zawierającą najważniejsze rzeczy: dokumenty, leki, telefon, klucze, ubrania, pieniądze, numery kont bankowych.

 

5. W sytuacji zagrożenia

Nie uciekajmy od dzieci, gdyż one także mogą być zagrożone. Jeżeli nie ma możliwości ucieczki, najlepiej schować się w rogu pokoju osłaniając rękoma twarz i głowę. Postarajmy się mieć przy sobie zawsze naładowany telefon z wprowadzonymi do szybkiego wybierania numerami telefonów 997 i 112.

Jeśli będzie potrzeba wezwania pomocy w miejscu publicznym, np. na klatce schodowej,  należy się zastanowić, czy zamiast wołania o pomoc nie krzyczeć PALI SIĘ! – co może okazać się skuteczniejsze.

Jeśli z interwencją przyjedzie policja, a boimy się o swoje życie i zdrowie, domagajmy się, aby sprawca przemocy został zatrzymany na 48 godzin. Zyskamy w ten sposób cenny czas na znalezienie schronienia lub pomocy.

 

6. Poznaj swoich sojuszników:

Rozmawiajmy z rodziną i znajomymi o swojej sytuacji w domu. Dzięki temu będziemy mogli dowiedzieć się na czyje wsparcie możemy liczyć i razem ustalić strategię postępowania w razie trudnej sytuacji. Możemy także ustalić słowo – hasło, które stanowić będzie ukryte wezwanie do pomocy.

Wśród osób, które mogą nam pomóc mogą być między innymi: przyjaciel/ciółka, osoba z rodziny, dzielnicowy/a, nauczyciel/ka ze szkoły dziecka, sąsiad/ka, kolega/koleżanka z pracy, organizacja społeczna, lekarz/lekarka lub prawnik/prawniczka.

 

  • Link z mapą zawierającą oznaczenia lokalnych organizacji i instytucji, które pomagają osobom doświadczającym przemocy: https://bit.ly/2AlDDB5

 

  • Link z bazą kontaktową do specjalistycznych ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie: https://bit.ly/3fPGkv0

 

Załącznik do pobrania:

  • poradnik [wersja: .pdf; waga pliku: 445KB]